Prognoza pogody na początek września. Będą upały
Meteorolodzy nie mają wątpliwości. Pierwszy tydzień września będzie ciepły, a nawet bardzo ciepły. Temperatury powyżej 30 stopni nikogo nie powinny zaskakiwać!
Co prawda jeszcze w poniedziałek najcieplej będzie na południu Polski (do 27 stopni, ale spodziewane są też tam burze i przelotne deszcze), a nad morzem termometry pokażą nawet poniżej 20 stopni Celsjusza, jednak już we wtorek 3 września ma wrócić upalna aura. Wtedy synoptycy spodziewają się wystąpienia nawet 32-stopniowego upału (na południowo-wschodnich terenach kraju). W większej części Polski będzie około 27-29 stopni.
Skwar poleje się z nieba w środę. Maksymalna temperatura może wynieść nawet 34 stopnie na południu, ale przeważającą część Polski - poza Wybrzeżem i północnym zachodem - dotknie fala powyżej 30-stopniowych upałów.
Ciepła inauguracja września 2024. Letnia aura w weekend
Słoneczny i upalny będzie też czwartek 5 września. Wówczas to na zachodzie odnotowane zostaną nawet 32 stopnie Celsjusza. Na większości polskich ziem słupki rtęci będą oscylować wokół 30 stopni.
Choć w weekend od 6 do 9 września będzie trochę chłodniej, to dalej możemy mówić o wakacyjnej aurze. W piątek w zachodniej części kraju nawet 29-30 stopni, w sobotę na południowym wschodzie - około 28-29 stopni Celsjusza. W niedzielę podobne wartości pokażą termometry mieszkańców Śląska i Opolszczyzny. A kolejny tydzień przyniesie nową falę upałów…
Upalnie po wakacjach. Jest coraz cieplej
Choć oczywiście większa część września nadal przypada na astronomiczne lato, to koniec wakacji oznacza zazwyczaj pożegnanie z upałami. Wrześniowe przymrozki mogły atakować nas już na początku miesiąca. Tym razem jest inaczej.
W raporcie IMGW możemy przeczytać, że ostatnie miesiące roku 2023 były cieplejsze od średniej wieloletniej (obejmuje lata 1991-2020). Dla przykładu: wrzesień 2023 był o 3,9 stopnia Celsjusza wyższy niż norma. Z kolei październik - o 2,1 stopnia. Główny powód zmian to oczywiście globalne ocieplenie. Choć miesiące odstępstw od normy się zdarzają, a letnia aura we wrześniu historycznie nie jest niczym zaskakującym, to coraz częściej jest cieplej.
Pierwsza połowa września 2024 roku ma być upalna. Wstępne dane IMGW już wskazują, że sierpień był kolejnym miesiącem ciepłym ponad normę. Można więc się spodziewać, że do końca grudnia padną kolejne rekordy.
To zła wiadomość. Choć lubimy, jak jest przyjemniej, to musimy się szykować na kolejne ekstremalne zjawiska pogodowe. Wyższa temperatura na ziemi przekłada się na kolejne kataklizmy, między innymi pożary, susze, powodzie czy huragany i tornada. Zmiany klimatu pochłaniają kolejne gatunki zwierząt i roślin, prowadzą do kryzysów humanitarnych. Zmieniają nieodwracalnie nasze środowiska życia.
Źródło: IMGW / opracowanie własne.