Rekord Guinnessa należy do Chauliodus sloani
Ten gatunek jest rekordzistą pod względem stosunku wielkości zębów do rozmiaru głowy. Jego długie kły stanowią połowę długości głowy. Są tak długie, że gdy paszcza jest zamknięta, zęby nachodzą na siebie. Choć gatunek Chauliodus sloani może wydawać się groźny, osiąga zazwyczaj długość nieprzekraczającą 35 centymetrów, a jego zęby mierzą około 1 centymetra. Pomimo niewielkich rozmiarów, ostre kły są niebezpieczne dla małych ryb i skorupiaków. Co ciekawe, badania z 2009 roku udowodniły, że ten morski drapieżnik ma kanaliki zębowe.
Żmijowiec wyróżnia się również nietypowym wyglądem. Jego srebrzysto-niebieskie łuski emanują blaskiem dzięki małym, świetlnym organom zwanym fotoforami, które emitują niebiesko-zielone lub żółte światło. Dzięki temu drapieżnik może nie tylko ukryć się przed większymi stworzeniami, ale także przyciągnąć potencjalne ofiary.
Urodzony łowca z zabójczymi umiejętnościami
Chauliodus sloani potrafi otworzyć swoje szczęki pod kątem 90 stopni, co umożliwia mu pożeranie ofiar niemal dwukrotnie większych od jego własnego ciała. Dzięki zdolności do rozszerzania żołądka jest w stanie połknąć wyjątkowo duże zdobycze. To, że je zaledwie co około 12 dni, wynika właśnie z możliwości konsumpcji dużych ofiar na raz.
Jak atakuje „diabeł głębin”? Gdy ofiara znajdzie się w zasięgu, jego szczęki zamykają się z ogromną siłą. Pierwszy kręg, znajdujący się tuż za głową, pełni funkcję amortyzatora, co pozwala przetrwać uderzenie własnych szczęk. Gdy drapieżnik zaciska swoją paszczę, zęby nie tylko blokują się na miejscu, ale mogą również obracać się do wewnątrz, tworząc pułapkę, która uniemożliwia ucieczkę schwytanej ofierze. Nawet jeśli zdobycz jest na tyle mała, że nie została przebita przez ostre kły, to i tak nie ma szans na wydostanie się z żelaznego uścisku tego głębinowego łowcy.
Drapieżnik żeruje w głębi oceanu
Żmijowiec Sloane’a (Chauliodus sloani) jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem, który występuje w tropikalnych i umiarkowanych wodach. Można go spotkać w Oceanie Indyjskim, Spokojnym i Atlantyckim, a także w zachodniej części Morza Śródziemnego. Ryby z rodziny żmijowców, są stworzeniami głębinowymi i zazwyczaj żyją na głębokościach od 200 do 1 200 metrów.
Żyją w głębokich, niedostępnych dla większości społeczeństwa wodach i nie są agresywne wobec ludzi. Ich głównym celem jest polowanie na mniejsze ryby i bezkręgowce w ich naturalnym środowisku.
Źródło: frontiersin.org / iflscience.com / fish-commercial-names.ec.europa.eu / wikipedia.org.