FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tajemnicze dźwięki na świecie. Czy ostrzegają nas przed kataklizmem?

Czasami wydaje nam się, że słyszymy coś niezwykłego, ale nie zagłębiamy się w to, czym mogą być owe dźwięki. Naukowcy od lat badają odgłosy, które brzmią intrygująco, niezrozumiale lub budzą niepokój. Są to zarówno dźwięki z kosmosu, jak i z podmorskich głębin. Co one oznaczają?

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Głębinowe tajemnice

Jednym z najsłynniejszych tajemniczych dźwięków zarejestrowanych na świecie jest „The Bloop”. Zarejestrowany w 1997 roku przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), ten potężny odgłos pochodził z głębin Oceanu Spokojnego. Początkowo spekulowano, że mogło to być tło wydawane przez gigantyczne morskie stworzenie, jednak późniejsze analizy w 2005 roku wykazały, że źródłem „The Bloop” były trzęsienia lodu -pęknięcia góry lodowej i jej oderwanie od lodowca Antarktydy.

Stukanie prosto z kosmosu

Naukowcy z Sandia National Laboratories w Nowym Meksyku zarejestrowali tajemnicze stukanie dochodzące ze stratosfery, drugiej warstwy atmosfery ziemskiej, rozciągającej się na wysokości od 10 do 50 kilometrów. Dzięki specjalnym balonom wypełnionym pyłem węglowym udało się nagrać te dźwięki, które charakteryzują się niską częstotliwością i są trudne do uchwycenia. Odkrycie zostało przedstawione przez Daniela Bowmana na spotkaniu Acoustical Society of America w 2023 roku.

Początkowo badacze zarejestrowali odgłosy erupcji wulkanów, ale dalsze analizy pozwoliły im wyodrębnić inne, bardziej zagadkowe tony przypominające rytmiczne stukanie. Do tej pory nie ustalono ich dokładnego pochodzenia, choć sugeruje się, że mogą być wynikiem turbulencji atmosferycznych lub echem dźwięków z Ziemi, które ulegają rozproszeniu.

Wszystkiemu winne są... ryby

Na Florydzie od 2021 roku mieszkańcy Tampy i Punta Gorda regularnie słyszą dziwne, niskie dźwięki, których pochodzenie przez długi czas pozostawało zagadką. Według najnowszych badań, wspomniane odgłosy mogą pochodzić od ryb z rodziny bębenkowatych (np. czarniak).

Czarniaki, które zamieszkują tamtejsze wody, wydają charakterystyczne fale dźwiękowe poprzez uderzanie mięśniami w pęcherz pławny, co tworzy niskie tony o częstotliwości około 100 Hz. Te infradźwięki mogą rozchodzić się na dużą odległość, przez co są słyszalne w domach, budząc niepokój u mieszkańców. Dr. James Locascio z Mote Marine Laboratory prowadzi badania, aby potwierdzić, że to właśnie te ryby są źródłem tajemniczych odgłosów.

Jeśli teoria dotycząca ryb zostanie potwierdzona, mieszkańcy będą mogli lepiej zrozumieć, skąd pochodzą te dźwięki, choć ich obecność prawdopodobnie nie ustanie, ponieważ jest to naturalne zjawisko związane z ekosystemem zatoki.

Źródło: podroze.wprost.pl / oceanservice.noaa.gov / scitechdaily.com / ideedition.com.

prognoza polsat news