Ptaki nie korzystają z GPS-a
Wędrówki ptaków są przede wszystkim częścią ich instynktu. Młode osobniki uczą się tras od bardziej doświadczonych towarzyszy. Mówi się, że ten gatunek zwierząt wykorzystuje do orientacji w przestworzach położenie m.in. Słońca i Księżyca. Co ciekawe, bociany za swój kompas uważają Słońce, z kolei słowiki - konstelacje gwiazd.
Naukowcy przez długi czas sądzili, że ptaki do orientacji w terenie korzystają wyłącznie z pola magnetycznego Ziemi. Jednak nowe odkrycie ornitologów może znacząco zmienić tę teorię.
W czasopiśmie Nature badacze opisali swoje odkrycie na przykładzie rudzików. Izolując białko w ich oczach, wykazali, że wykrywa ono pole magnetyczne Ziemi, które umożliwia zwierzętom precyzyjną nawigację. Eksperymenty przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, używając białka wyhodowanego z bakterii, dzięki czemu żaden rudzik nie ucierpiał.
Białko oka to jedna z metod nawigacji
Białko wyizolowane do badania zawierało kryptochromy, które występują również u człowieka. U ludzi odpowiadają one za regulację rytmu dobowego, natomiast u ptaków pełnią kluczową funkcję w nawigacji.
U wędrownych gatunków fotoreceptory przekazują elektrony aktywowane przez absorpcję światła niebieskiego, co umożliwia orientację względem pola magnetycznego. Badania na gołębiach i kurczakach, które nie migrują, nie wykazały obecności tego mechanizmu - oznacza to, że wspominana teoria może być prawdziwa!
Jak migracja ptaków wpływa na ekologię?
Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak ogromne znaczenie mają migracje ptaków dla świata. Takie wędrówki pomagają w utrzymaniu równowagi ekosystemu. Przemieszczające się pierzaste stworzenia przyczyniają się do kontroli populacji owadów, zapobiegając ich nadmiernemu rozmnażaniu. Oprócz tego pełnią funkcję zapylaczy, odgrywając istotną rolę w rozmnażaniu roślin, a zwłaszcza tych, które są trudno dostępne dla owadów. Gdyby nagle zabrakło na naszej planecie określonych gatunków ptaków, mogłoby to prowadzić do poważnych zaburzeń równowagi ekologicznej.
Niestety, coroczne migracje niosą ze sobą wiele zagrożeń dla tych niezwykłych zwierząt. W obliczu stale zmieniających się warunków pogodowych, malejącej dostępności pożywienia oraz licznych przeszkód na trasie wędrówki, wiele ptaków nie dociera do celu...
Źródło: chip.pl / spoldzielnie.info.