FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Koniec lata! Te ptaki odlatują z naszego kraju do ciepłych krajów

Coroczne migracje ptaków to niesamowite zjawisko. Zwierzęta wykrywają pole magnetyczne ziemi i potrafią przebyć nawet kilkanaście tys. kilometrów. Obserwowane na niebie stada ptaków, które zmierzają w cieplejsze miejsca globu, często bywają jednym z pierwszych zwiastunów jesieni. Dlaczego tak wiele ptaków opuszcza tereny Polski? I które gatunki zrobią to we wrześniu?

Koniec lata! Te ptaki odlatują z naszego kraju do ciepłych krajów

W poszukiwaniu wyższej temperatury, dłuższych dni i łatwiejszego dostępu do pożywienia wiele ptaków migruje z Polski do krajów, które różnią się klimatem. Część wybiera się do Afryki (m.in. do Egiptu, Nigerii, Ugandy czy RPA), niektóre do Azji (np. Indii). Inna grupa preferuje kraje śródziemnomorskie (takie jak Grecja, Hiszpania czy Turcja).

Istnieją również ptaki, dla których to Polska… jest ciepłym krajem. Przylatują więc do nas na zimę, np. ze Skandynawii. To m.in. takie gatunki jak:
• jemiołuszka zwyczajna
• czeczotka zwyczajna
• nur czarnoszyi
• kaczka lodówka
• uhla
• bielaczek
• myszołów włochaty.

Odlatują do ciepłych krajów we wrześniu. Szukaj ich na niebie

Każdego roku dokładny termin migracji może trochę się różnić. To dlatego, że ptaki wybierają okres najkorzystniejszy dla siebie, m.in. pod kątem pogody i warunków. Wszystko zależy również od wcześniejszych etapów i rozwoju młodych. Które gatunki najczęściej we wrześniu opuszczają już Polskę?

Czajka zwiastuje wiosnę

Kiedy czajka przylatuje do Polski (luty, marzec), w powietrzu czuć wiosnę. Ten ptak z charakterystycznym czubem najczęściej lata nad polami, łąkami czy pastwiskami, a pod koniec lata migruje m.in. do krajów śródziemnomorskich, Afryki i na Bliski Wschód. Specjaliści zwracają też uwagę, że czajki mogą wybrać się w podróż jeszcze wcześniej, np. w czerwcu.

 Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Bocian biały to ptasi symbol naszego kraju

Chociaż w godle znajduje się orzeł biały, to właśnie bociany są najbardziej kojarzone z Polską. Chętnie budują gniazda na polskich wsiach (m.in. słupach wysokiego napięcia). Gdy zbliża się czas ich wylotu - głównie do krajów afrykańskich - zbierają się w grupy i żerują. To tzw. sejmiki. Wrzesień jest dla nich zwykle miesiącem, w którym opuszczają tereny Polski.

 Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jerzyk jest częstym bywalcem miast

Jerzyki, które doskonale czują się w miastach, na miejsce bytowania chętnie wybierają różne szczeliny (także w blokach). Te niewielkie brązowe ptaszki w drodze do Afryki Południowej są w stanie przelecieć minimum 1000 km na dobę!

 Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Lot jaskółki może wskazywać na deszcz

Mało kto wyobraża sobie lato bez jaskółek, których niski lot (ze względu na poszukiwanie owadów) zwiastuje deszcz. Niestety jesienią i zimą musimy poradzić sobie sami - jaskółka odlatuje i jest w stanie przelecieć nawet 10-12 tys. kilometrów, by znaleźć miejsce na „wakacje”.

 Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Inne ptaki, które odlatują pod koniec lata

Lista ptaków, które opuszczają Polskę w okolicach września, jest znacznie dłuższa. Zwykle w tym okresie można spodziewać się też migracji m.in.:
• szpaków
• dudków
• żurawi
• wilg
• dzikich gęsi
• kormoranów.

Źródło: kobieta.interia.pl / zielona.interia.pl / jestemnaptak.pl / lasy.gov.pl / ZPKWM/ national-geographic.pl / polskieradio.pl / jerzykiwpolsce.pl / krainaniezwyklosci.pl / naukawpolsce.pl / Natura 2000.

prognoza polsat news