Te zjawiska astronomiczne zapisały się na kartach historii
Na przestrzeni wieków człowiek miał okazję obserwować mnóstwo wspaniałych i wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Niektóre budziły zachwyt, inne przerażenie, a jeszcze inne prowadziły do tragicznych wydarzeń, takich jak zbiorowe samobójstwo członków Wrót Niebios po pojawieniu się Komety Hale'a-Boppa. Poniżej przedstawiamy najbardziej fascynujące procesy, jakie zaszły w niebie.
Tranzyt Wenus przed tarczą słońca
Gdy Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, dochodzi do tranzytu tej planety. Jak wygląda to zjawisko z naszej perspektywy? Wenus pojawia się jako mały punkt przemieszczający się po tarczy słonecznej. W obecnym cyklu tranzyty Wenus odbywają się w określonym rytmie: 121,5, 8, 105 i 8 lat. Ostatnie miały miejsce w latach 1882, 2004 i 2012. Kolejny tranzyt nastąpi dopiero pod koniec 2117 roku!
Parada planet, czyli sześć gigantów ustawionych w jednej linii
Na naszym niebie nie brakuje spektakularnych widowisk, a jednym z najbardziej niezwykłych jest tzw. parada planet. Wówczas sześć planet Układu Słonecznego ustawia się w jednej linii:
Merkury,
Mars,
Jowisz,
Saturn,
Uran.
Niestety, gdy do tego dochodzi, nie zawsze wszystkie niebieskie olbrzymy są widoczne gołym okiem.
Dwie niezwykłe komety: Halleya i Hale’a-Boppa
Kometa Halleya została prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwowana około 240 r. p.n.e. przez Chińczyków, Europejczyków i Babilończyków. Jest jednym z najbardziej znanych spośród wszystkich tego typu obiektów, które regularnie możemy podziwiać na naszym niebie. Ostatnio była widziana z Ziemi w 1986 roku, a kolejna okazja do jej obserwacji nastąpi w 2061 roku. Natomiast Hale-Bopp to ciało niebieskie o długim okresie obiegu, który wynosi aż 2392 lata. Jest również jedną z najjaśniejszych spośród odkrytych dotąd komet. Ostatni raz można było ją oglądać z Ziemi w 1995 roku.
Jowisz, Saturn i Słońce widziane jako jeden obiekt
Koniunkcja Jowisza i Saturna, bo tak nazywamy to zjawisko, zachodzi, kiedy ustawiają się one w jednej linii ze Słońcem. Patrząc na to gołym okiem, można odnieść wrażenie, że widzimy jedną bardzo jasną gwiazdę. W rzeczywistości są to dwie planety, a Słońce, co można wyraźnie zobaczyć za pomocą teleskopu lub lornetki.
Wszechświat nigdy nie przestanie nas zaskakiwać
Wraz z postępem nauki i rozwojem metod obserwacji kosmosu, nasza wiedza o wszechświecie stale się poszerza. Astronomowie wyjaśniają zjawiska widoczne z Ziemi. Potrafią również przewidzieć i obliczyć potencjalne zagrożenia dla naszej planety. Mimo to kosmos wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, a niektóre zjawiska z pewnością jeszcze nas zaskoczą...
Źródło: national-geographic / urania.edu.pl.