FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najrzadsze zjawiska astronomiczne, które zadziwiają naukowców

Kosmos od zawsze fascynował ludzi, a trudność w wytłumaczeniu niektórych zjawisk astronomicznych wywoływała niepokój, a nawet przerażenie. Wraz z rozwojem nauki wiemy coraz więcej o ciałach niebieskich, odkrywamy ich tajemnice i rozumiemy procesy, które nimi rządzą. Jednak pomimo postępu, kosmos wciąż skrywa przed nami wiele zagadek...

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Te zjawiska astronomiczne zapisały się na kartach historii

Na przestrzeni wieków człowiek miał okazję obserwować mnóstwo wspaniałych i wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Niektóre budziły zachwyt, inne przerażenie, a jeszcze inne prowadziły do tragicznych wydarzeń, takich jak zbiorowe samobójstwo członków Wrót Niebios po pojawieniu się Komety Hale'a-Boppa. Poniżej przedstawiamy najbardziej fascynujące procesy, jakie zaszły w niebie.

Tranzyt Wenus przed tarczą słońca

Gdy Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, dochodzi do tranzytu tej planety. Jak wygląda to zjawisko z naszej perspektywy? Wenus pojawia się jako mały punkt przemieszczający się po tarczy słonecznej. W obecnym cyklu tranzyty Wenus odbywają się w określonym rytmie: 121,5, 8, 105 i 8 lat. Ostatnie miały miejsce w latach 1882, 2004 i 2012. Kolejny tranzyt nastąpi dopiero pod koniec 2117 roku!

Parada planet, czyli sześć gigantów ustawionych w jednej linii

Na naszym niebie nie brakuje spektakularnych widowisk, a jednym z najbardziej niezwykłych jest tzw. parada planet. Wówczas sześć planet Układu Słonecznego ustawia się w jednej linii:

Merkury,

Mars,

Jowisz,

Saturn,

Uran.

Niestety, gdy do tego dochodzi, nie zawsze wszystkie niebieskie olbrzymy są widoczne gołym okiem.

Dwie niezwykłe komety: Halleya i Hale’a-Boppa

Kometa Halleya została prawdopodobnie po raz pierwszy zaobserwowana około 240 r. p.n.e. przez Chińczyków, Europejczyków i Babilończyków. Jest jednym z najbardziej znanych spośród wszystkich tego typu obiektów, które regularnie możemy podziwiać na naszym niebie. Ostatnio była widziana z Ziemi w 1986 roku, a kolejna okazja do jej obserwacji nastąpi w 2061 roku. Natomiast Hale-Bopp to ciało niebieskie o długim okresie obiegu, który wynosi aż 2392 lata. Jest również jedną z najjaśniejszych spośród odkrytych dotąd komet. Ostatni raz można było ją oglądać z Ziemi w 1995 roku.

Jowisz, Saturn i Słońce widziane jako jeden obiekt

Koniunkcja Jowisza i Saturna, bo tak nazywamy to zjawisko, zachodzi, kiedy ustawiają się one w jednej linii ze Słońcem. Patrząc na to gołym okiem, można odnieść wrażenie, że widzimy jedną bardzo jasną gwiazdę. W rzeczywistości są to dwie planety, a Słońce, co można wyraźnie zobaczyć za pomocą teleskopu lub lornetki.

Wszechświat nigdy nie przestanie nas zaskakiwać

Wraz z postępem nauki i rozwojem metod obserwacji kosmosu, nasza wiedza o wszechświecie stale się poszerza. Astronomowie wyjaśniają zjawiska widoczne z Ziemi. Potrafią również przewidzieć i obliczyć potencjalne zagrożenia dla naszej planety. Mimo to kosmos wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic, a niektóre zjawiska z pewnością jeszcze nas zaskoczą...

Źródło: national-geographic / urania.edu.pl.

prognoza polsat news