FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Klimat w Polsce zmienił się na przestrzeni lat. Czy grożą nam katastrofy pogodowe?

Już od dobrych kilku lat możemy zauważyć cieplejsze lata, które obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak silne burze, niszczycielskie wichury, susze, pożary czy trąby powietrzne. Zdaniem klimatologów takie anomalie stają się coraz powszechniejsze także w naszym kraju. Jakie zagrożenia dla Polski niosą ze sobą zmiany klimatu i jak można się do tego przygotować?

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Gwałtowne zmiany temperatury, ulewy i trąby powietrzne

Badania prowadzone nad zmianami klimatu, jednoznacznie potwierdzają, że w przyszłości można oczekiwać, iż gwałtowne zjawiska pogodowe w naszym kraju będą powszechne. Coś, co do tej pory w dalszym ciągu stanowiło anomalię, może stać się niebawem normą, do której trzeba będzie się przyzwyczaić. Według ekspertów coraz częściej będziemy mieli do czynienia z tzw. zjawiskami ekstremalnymi, takimi jak:

  • długotrwałe susze;
  • częste występowanie temperatury powietrza, przekraczające 30 stopni Celsjusza;
  • częstsze burze z porywistym wiatrem i obfitymi opadami deszczu.

Specjaliści są szczególnie zaniepokojeni tym, jak zmiany klimatu mogą wpłynąć na pogodę w górach. Jeżeli zjawisko będzie postępować, wkrótce swobodne wycieczki górskie mogą stać się zbyt niebezpieczne dla turystów, ponieważ pogoda stanie się jeszcze bardziej nieprzewidywalna. Już w ostatnich latach można było zaobserwować wiele tragicznych w skutkach wichur, które występowały w górach. Klimatolodzy spodziewają się, że takich zjawisk będzie więcej i będą pojawiać się częściej. Coraz bardziej powszechne staną się sytuacje, w których jednego dnia napada dużo śniegu, aby ten następnego dnia stopniał ze względu na masę suchego powietrza. Może to doprowadzić do podtopień, a także sprawić, że wspinaczka górska, ze względu na mokry, grząski lub śliski grunt, stanie się jeszcze bardziej niebezpieczna, a z czasem niemożliwa.

Jak będzie się zmieniał klimat w Polsce w kolejnych latach?

Zagrożenie związane ze zmianami klimatu w naszym kraju wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo ludzi, ale całego ekosystemu. Już teraz można zaobserwować przesunięcia okresów wegetacyjnych niektórych roślin oraz zmiany zasięgu występowania niektórych zwierząt  i gatunków roślinności.

Szacuje się, że zmiany klimatu wpłyną także na sezonowe rozkłady opadów. Według przewidywań ekspertów latem będzie sucho, a zimą dość ciepło i wilgotno, co może doprowadzić do problemów z dostępem do wody w cieplejszych miesiącach i zwiększonego ryzyka powodzi zimą.

Na ratunek przyrodzie

Obecnie wprowadzane są już rozwiązania mające na celu zahamowanie zmian klimatu. Ograniczenie emisji CO2 to jedna z możliwości, która może złagodzić konsekwencje zmian klimatu, ale czy jest w stanie je zatrzymać? Według ekspertów powinniśmy przygotować się na to, że w przyszłości trzeba będzie się przyzwyczaić do wyższych temperatur oraz gwałtowniejszych zjawisk pogodowych, a także związanych z nimi zmian w ekosystemie.

Źródła: interia.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news