FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gdzie znajduje się najcieplejsze miejsce w Polsce? Oto Polski Biegun Ciepła

„Polski Biegun Ciepła” - właśnie takim hasłem reklamuje się Tarnów, nieco ponad stutysięczne miasto w woj. małopolskim. A to z powodu analizy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dla lat 1971-2000. Eksperci określili wtedy średnią temperaturę ostatnich 30 lat i to Tarnów okazał się liderem. Czy miasto ma szansę utrzymać ten tytuł również podczas kolejnych badań, w 2030 roku?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tarnów jest Polskim Biegunem Ciepła, a przynajmniej na podstawie analizy sprzed 24 lat

Analizując dane z 30 lat, IMGW wykazało ponad wszelką wątpliwość: średnia temperatura dla Tarnowa w latach 1971–2000 wynosiła 8,8 stopni Celsjusza. To dla badanego okresu najwyższy wynik w Polsce. Najcieplejszym punktem na mapie miasta jest z kolei okolica Pałacu Sanguszków. Co ciekawe, Sanguszkowie to ród książęcy, który umieścił tam termometr już w latach sześćdziesiątych XIX wieku.

Na podstawie wieloletnich obserwacji Tarnów został określony jako „Polski Biegun Ciepła” również z innych powodów. Według ekspertów kluczowe są także:
• długość okresu wegetacyjnego - ok. 225–230 dni,
• liczba dni bezchmurnych - ok. 55,
• długość termicznego lata (temp. powyżej 15 stopni Celsjusza) - ok. 114–118 dni.

Wcześniejsze dane też wyróżniały Tarnów. O jego klimacie mówi się już niemal 100 lat

O wyjątkowo wysokich temperaturach w Tarnowie pisano już w 1930 roku. To właśnie wtedy dr Zdzisław Simche - geograf i publicysta - opisał klimat tego małopolskiego miasta w pracy „Tarnów i jego okolica”. Określił teren wyspą ciepła, m.in. na podstawie temperatury i wiatru. Analizy kontynuowali inni eksperci, przede wszystkim geolog dr Franciszek Pulit.

Co ustalili? Wysoka temperatura, duże nasłonecznienie i długi okres wegetacyjny wiążą się przede wszystkim z położeniem geograficznym oraz ciepłym wiatrem, głównie suchym halnym. To wszystko czyni z miejscowości ciekawą perełkę turystyczną. Gratką może być też niecodzienna pamiątka - „ciepło z Tarnowa”, czyli ogrzewacz do rąk.

Czy Tarnów pozostanie Polskim Biegunem Ciepła?

W Tarnowie nadal jest dość ciepło: niedawno, bo 30 marca 2024 roku, pobito tam nawet pewien rekord sprzed 50 lat. W Wielką Sobotę zanotowano 26,4 stopnia Celsjusza - to najcieplejszy dzień marca w historii pomiarów.

Wiele wskazuje więc na to, że Tarnów pozostaje jednym z cieplejszych miejsc w Polsce. Ale czy temperatura jest tak wysoka, by miasto kolejny raz zyskało miano „Polskiego Bieguna Ciepła”? Sytuacja wcale nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Według najnowszych danych IMGW - podanych w publikacji „Rocznik Meteorologiczny 2023” - średnia roczna temperatura w kraju to 10,1 stopni Celsjusza. Najwyższe średnie:
• Wrocław-Strachowice (11,4 stopni Celsjusza),
• Legnica (11,1 stopnia Celsjusza),
• Słubice (11,0 stopni Celsjusza),
• Opole (11,0 stopni Celsjusza).

Tarnów depcze im jednak po piętach ze średnią 10,9 stopni Celsjusza. Na razie wciąż szczyci się tytułem zdobytym podczas analiz IMGW 24 lata temu. Jak długo? Następny tego typu raport zostanie stworzony w 2030 roku i będzie dotyczyć lat 2001-2030.

Źródło: wydarzenia.interia.pl / IMGW / tarnow.pl / Ttmi.pl / national-geographic.pl / polskawliczbach.pl / portalsamorzadowy.pl.

prognoza polsat news