Magnituda to współczesny wskaźnik siły trzęsienia ziemi
Do opisania siły trzęsienia ziemi wykorzystuje się magnitudę. Określa moment sejsmiczny, który oblicza się na podstawie wzoru. Taki sposób zaproponował w 1935 roku Charles Richter - i to właśnie dlatego mówimy o skali Richtera, która jest powszechnie kojarzona ze wstrząsami.
Okazuje się jednak, że obecnie skala Richtera i magnituda nie są przez naukowców stosowane zamiennie. To dlatego, że stara metoda wymagała modyfikacji, aby lepiej dopasować ją do najsilniejszych wstrząsów.
Aktualnie skala ma 10 stopni, a naukowcy nie wykluczają rozszerzenia w razie potrzeby. Jak do tej pory najsilniejsze trzęsienia ziemi określono na świecie na 8,1–8,9 (występują średnio raz na rok) oraz powyżej 9 (taki kataklizm ma miejsce średnio raz na ok. 20 lat).
4 najsilniejsze trzęsienia ziemi, które udało się odnotować
Amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS), która bada m.in. geologię i zagrożenia naturalne, przygotowała listę 20 najsilniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku. Znajdują się na niej kataklizmy o magnitudzie powyżej 8,4. Oto 4 katastrofy o niewyobrażalnej sile, które zmiotły z powierzchni ziemi tysiące istnień.
Trzęsienie ziemi w Bio-Bio w Chile - 22.05.1960, magnituda 9,5
Kataklizm znany jako trzęsienie ziemi Valdivia (od miasta, które ucierpiało najbardziej) to najsilniejszy wstrząs, jaki kiedykolwiek udało się zmierzyć. Wstrząsy, które trwały 10 minut, zabiły kilka tysięcy osób i 2 mln pozbawiły dachu nad głową. Fale tsunami wywołane wtedy w Chile dotarły m.in. do Japonii i na Hawaje.
Trzęsienie ziemi na Alasce w USA - 28.03.1964, magnituda 9,2
W Wielki Piątek niszczycielska siła o magnitudzie 9,2 oraz wywołane przez nie tsunami pochłonęły życie kilkuset osób i zniszczyły wiele budynków oraz sieci (m.in. elektrycznych i wodociągowych), przede wszystkim w Anchorage. Poważne zniszczenia zanotowano też m.in. w Kanadzie.
Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Sumatry w Indonezji - 26.12.2004, magnituda 9,1
To trzęsienie ziemi o długości aż 10 minut na zawsze zapisało się na kartach historii jako jeden z najtragiczniejszych momentów w dziejach. Natura pochłonęła wtedy ok. 230 tys. ofiar śmiertelnych, a także pozbawiła dobytku ok. 2 mln osób. Tsunami dotarło do kilkunastu krajów.
Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Tohoku w Japonii - 11.03.2011, magnituda 9,1
Kilkanaście tysięcy zmarłych, setki tysięcy poszkodowanych, straty liczone w miliardach dolarów - to wszystko przez potężne trzęsienie ziemi i późniejsze tsunami. Fala spowodowała również m.in. awarię elektrowni jądrowej w Fukushimie.
Źródło: USGS / zpe.gov.pl / wiadomosci.gazeta.pl / przystaneknauka.us.edu.pl / historia.dorzeczy.pl