FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

4 najsilniejsze trzęsienia ziemi, jakie wystąpiły na naszym globie

Gdy skorupa ziemska zaczyna drgać, najczęściej powodem są ruchy płyt tektonicznych lub wybuchy wulkanów. Trzęsienia ziemi dotykają świat nawet kilka milionów razy rocznie, a większość to dość nieszkodliwe wstrząsy. Czasami Matka Natura ma jednak inne plany - wówczas trzęsienie ziemi wywołuje katastrofalne zniszczenia i śmierć tysięcy ludzi. Które kataklizmy były najsilniejsze?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Magnituda to współczesny wskaźnik siły trzęsienia ziemi

Do opisania siły trzęsienia ziemi wykorzystuje się magnitudę. Określa moment sejsmiczny, który oblicza się na podstawie wzoru. Taki sposób zaproponował w 1935 roku Charles Richter - i to właśnie dlatego mówimy o skali Richtera, która jest powszechnie kojarzona ze wstrząsami.

Okazuje się jednak, że obecnie skala Richtera i magnituda nie są przez naukowców stosowane zamiennie. To dlatego, że stara metoda wymagała modyfikacji, aby lepiej dopasować ją do najsilniejszych wstrząsów.

Aktualnie skala ma 10 stopni, a naukowcy nie wykluczają rozszerzenia w razie potrzeby. Jak do tej pory najsilniejsze trzęsienia ziemi określono na świecie na 8,1–8,9 (występują średnio raz na rok) oraz powyżej 9 (taki kataklizm ma miejsce średnio raz na ok. 20 lat).

4 najsilniejsze trzęsienia ziemi, które udało się odnotować

Amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS), która bada m.in. geologię i zagrożenia naturalne, przygotowała listę 20 najsilniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku. Znajdują się na niej kataklizmy o magnitudzie powyżej 8,4. Oto 4 katastrofy o niewyobrażalnej sile, które zmiotły z powierzchni ziemi tysiące istnień.

Trzęsienie ziemi w Bio-Bio w Chile - 22.05.1960, magnituda 9,5

Kataklizm znany jako trzęsienie ziemi Valdivia (od miasta, które ucierpiało najbardziej) to najsilniejszy wstrząs, jaki kiedykolwiek udało się zmierzyć. Wstrząsy, które trwały 10 minut, zabiły kilka tysięcy osób i 2 mln pozbawiły dachu nad głową. Fale tsunami wywołane wtedy w Chile dotarły m.in. do Japonii i na Hawaje.

Trzęsienie ziemi na Alasce w USA - 28.03.1964, magnituda 9,2

W Wielki Piątek niszczycielska siła o magnitudzie 9,2 oraz wywołane przez nie tsunami pochłonęły życie kilkuset osób i zniszczyły wiele budynków oraz sieci (m.in. elektrycznych i wodociągowych), przede wszystkim w Anchorage. Poważne zniszczenia zanotowano też m.in. w Kanadzie.

Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Sumatry w Indonezji - 26.12.2004, magnituda 9,1

To trzęsienie ziemi o długości aż 10 minut na zawsze zapisało się na kartach historii jako jeden z najtragiczniejszych momentów w dziejach. Natura pochłonęła wtedy ok. 230 tys. ofiar śmiertelnych, a także pozbawiła dobytku ok. 2 mln osób. Tsunami dotarło do kilkunastu krajów.

Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Tohoku w Japonii - 11.03.2011, magnituda 9,1

Kilkanaście tysięcy zmarłych, setki tysięcy poszkodowanych, straty liczone w miliardach dolarów - to wszystko przez potężne trzęsienie ziemi i późniejsze tsunami. Fala spowodowała również m.in. awarię elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Źródło: USGS / zpe.gov.pl / wiadomosci.gazeta.pl / przystaneknauka.us.edu.pl / historia.dorzeczy.pl

prognoza polsat news