Amerykański kolec na nogach przypomina bizona
Kolcoróg bizoniak należy do egzotycznej rodziny zgarbkowatych (Membracidae), która w Polsce reprezentowana jest przez zaledwie trzy gatunki. Pozostałe gatunki zwykle występują w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Jej przedstawiciele charakteryzują się specyficznym wyglądem, który ma za zadanie upodobnić je do kolców roślin.
W przypadku kolcoroga bizoniaka całe jego ciało jest soczyście zielone. Na jego przedpleczu znajduje się mocne wydłużenie z wyraźnym kolcem na zakończeniu. Dodatkowo, u nasady przedplecza znajdują się dwa kolcowate wyrostki. Profil tego owada przypomina nieco amerykańskiego bizona, co dało początek jego drugiej nazwie.
Kolcorów bizoniak to inwazyjny gatunek pluskwiaka
Pierwotnie kolcoróg bizoniak występował tylko w środkowej i wschodniej części USA, ale na początku XX wieku przedostał się do Europy. Po raz pierwszy znaleziono go w 1912 roku na terenie dzisiejszych Węgier. Niedługo później rozprzestrzenił się po całym regionie Morza Śródziemnego, a także w Północnej Afryce i Azji Środkowej.
Mimo że naukowcy znają tego pluskwiaka od 200 lat, to opisano go po raz pierwszy dopiero w 1977 roku, czyli 65 lat po tym, jak stał się gatunkiem inwazyjnym i zaczął kolonizować inne rejony świata. Do Europy Środkowej dotarł w latach 60. XX wieku, jednak w Polsce odkryto go dopiero w 2007 roku na trzech stanowiskach w okolicach Warszawy i Rzeszowa. Kolejne osobniki zostały odłowione w 2012 roku w Beskidzie Wschodnim i w 2013 roku na Dolnym Śląsku. Później był wykrywany w kolejnych rejonach południowej Polski, a w 2015 roku znaleziono go w Gdańsku.
Trudno go wypatrzyć, bo doskonale się maskuje
Znalezienie kolcoroga jest nie lada wyzwaniem, ponieważ nie ma on dużych rozmiarów, a na dodatek doskonale się maskuje. Gdy już uda się go zauważyć, to może niespodziewanie schować się po drugiej stronie liścia lub łodygi. Poza tym jest doskonałym skoczkiem i dość sprawnym lotnikiem.
Kolcoróg bizoniak jest roślinożercą, który wysysa soki z różnych roślin. Na swój cel wybiera najczęściej inwazyjne nawłocie i robinie akacjowe. Nie pogardzi także rodzimą koniczyną, czy bylicą. Uwielbia także drzewa liściaste, w tym topole, wiązy, wierzby, graby czy dęby. Kolcoróg bizoniak ma w swoim menu również jabłonie, grusze, śliwy oraz róże. Na południu Europy atakuje winorośle i zdarza się, że wyrządza tam poważne szkody.