Lawina błotna to jedno z wielu zagrożeń, na jakie narażeni są turyści w górach. Gwałtowne ulewy i burze mogą powodować osuwanie się mas ziemi, skał i błota, niszcząc szlaki i stwarzając śmiertelne niebezpieczeństwo. Turyści mogą zostać uwięzieni lub odcięci od drogi powrotnej. Lawiny błotne mogą niszczyć schrony i szałasy, jak miało to miejsce w Tatrach Bielskich.
Konsekwencje lawin błotnych dla turystów w górach mogą być tragiczne: przez poważne obrażenia, utknięcie w górach bez możliwości powrotu, aż po ten najtragiczniejszy scenariusz. Z łatwością niszczą one szlaki i infrastrukturę, co może na długo uniemożliwić bezpieczne uprawianie turystyki w danym rejonie.
Ten tragiczny wypadek to przypomnienie, że w górach, nawet w schronie, nie można czuć się w pełni bezpiecznym. Tatry to piękne, ale wymagające góry, które należy traktować z szacunkiem i ostrożnością. Turyści powinni zawsze sprawdzać prognozę pogody, mieć przy sobie naładowany telefon oraz odpowiedni ekwipunek i ubranie.
W tej chwili nie wiadomo, czy szkody, jakie wyrządziła lawina, będą skutkowały zamknięciem lub wyłączeniem części szlaków z użytkowania choćby na pewien czas. Z pewnością należy jednak zastanowić się poważnie nad wędrówką w tej części Tatr.
Źródło: wydarzenia.interia.pl / opracowanie własne.