Wielkopolski szlak wiatraczny. Niewiele zabytków przetrwało do dziś
Wielkopolska, a dokładniej okolice Leszna i Kościana, przyciągają turystów nietypową atrakcją, dzięki której region zyskał miano „wielkopolskiej Holandii". Są to zabytkowe wiatraki, które można podziwiać, przemierzając Wielkopolski Szlak Wiatraczny - najdłuższy w całej Europie.
Niegdyś Wielkopolska nazywana była nazywana „zagłębiem młynarstwa”, a na jej terenie można było naliczyć aż 12 tys. młynów wiatrowych. Obecnie, podążając przez Wielkopolski Szlak Wiatraczny, można podziwiać zaledwie 50 zachowanych, zabytkowych wiatraków, z czego większość pochodzi z końca XVIII wieku lub początków XIX wieku.
Wielkopolskie wiatraki to głównie tzw. koźlaki, które wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale i konstrukcją. W odróżnieniu od powszechnie znanych holenderskich młynów murowanych budowane były na nieruchomej podstawie, zwanej kozłem, która pozwalała na obrót wiatraka w kierunku wiejącego wiatru przy pomocy specjalnego dyszla.
Wielkopolski Szlak Wiatraczny. To naprawdę warto zobaczyć
Wyjątkowy obszar, o którym mowa, to Wielkopolski Szlak Wiatraczny. Historia znajdujących się na nim drewnianych budowli sięga czasów, kiedy Polska była potęgą zbożową. W tamtym okresie na terenie kraju było aż 20 tys. tego typu obiektów, z czego około 12 tys. zlokalizowanych było właśnie na terenie Wielkopolski.
Przetrwało około 100, z czego 50 znajduje się na wspomnianym szlaku, a jedna z najsłynniejszych atrakcji to wiatrak „Józef”, który ma około 250 lat.
Wielkopolska Holandia to nie tylko wiatraki
Podczas podróży szlakiem można również odwiedzić inne ciekawe miejsca, takie jak zamek królewski w Rydzynie lub rynek z barokowym ratuszem w Lesznie. Możliwość odpoczynku oferuje także malownicze Jezioro Łoniewskie.
Podróż warto rozpocząć w Rydzynie. Trasę można pokonać pieszo, rowerem lub samochodem. Szlak wiatraczny w Wielkopolsce można zwiedzać dwoma trasami. Pierwsza z nich liczy 73 kilometrów i prowadzi przez Kościan - Racot - Jerkę - Krzywiń - Łagowo - Grabonóg - Pępowo - Miejska Górka - Sarnowa - Izbice. Druga trasa jest dłuższa i prowadzi przez Rydzyn - Leszno - Osieczną - Krzywiń - Jerki - Racot - Kościan - Śmigiel - Wilkowice - Święciechowa - Rydzyna. Liczy ona 116 kilometrów.
Źródło: regionwielkopolska.pl / wielkopolska.travel / opracowanie własne.