FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Przez lata przetrwało ich zaledwie 100. Połowa znajduje się w Wielkopolskiej Holandii

Nastały długo wyczekiwane wakacje, a wraz z nimi nadeszło wielkie planowanie letnich wyjazdów. Wiele osób marzy o podróżach za granicę, nad rajskie kurorty, gdzie będą mogły oddać się wakacjom all inclusive. Warto jednak wiedzieć, że Polska również oferuje niezwykłe atrakcje na miarę ikonicznych europejskich miast. Osoby, które chcą poczuć klimat Holandii bez opuszczania kraju, mogą wyjechać do Wielkopolski. To właśnie tam można zobaczyć najwięcej drewnianych wiatraków, które liczą setki lat.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wielkopolski szlak wiatraczny. Niewiele zabytków przetrwało do dziś

Wielkopolska, a dokładniej okolice Leszna i Kościana, przyciągają turystów nietypową atrakcją, dzięki której region zyskał miano „wielkopolskiej Holandii". Są to zabytkowe wiatraki, które można podziwiać, przemierzając Wielkopolski Szlak Wiatraczny - najdłuższy w całej Europie.

Niegdyś Wielkopolska nazywana była nazywana „zagłębiem młynarstwa”, a na jej terenie można było naliczyć aż 12 tys. młynów wiatrowych. Obecnie, podążając przez Wielkopolski Szlak Wiatraczny, można podziwiać zaledwie 50 zachowanych, zabytkowych wiatraków, z czego większość pochodzi z końca XVIII wieku lub początków XIX wieku.

Wiatrak w osiecznej. Fot. Marek Jankowski, wielkopolska.travel

Wielkopolskie wiatraki to głównie tzw. koźlaki, które wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale i konstrukcją. W odróżnieniu od powszechnie znanych holenderskich młynów murowanych budowane były na nieruchomej podstawie, zwanej kozłem, która pozwalała na obrót wiatraka w kierunku wiejącego wiatru przy pomocy specjalnego dyszla.

Wielkopolski Szlak Wiatraczny. To naprawdę warto zobaczyć

Wyjątkowy obszar, o którym mowa, to Wielkopolski Szlak Wiatraczny. Historia znajdujących się na nim drewnianych budowli sięga czasów, kiedy Polska była potęgą zbożową. W tamtym okresie na terenie kraju było aż 20 tys. tego typu obiektów, z czego około 12 tys. zlokalizowanych było właśnie na terenie Wielkopolski.

Przetrwało około 100, z czego 50 znajduje się na wspomnianym szlaku, a jedna z najsłynniejszych atrakcji to wiatrak „Józef”, który ma około 250 lat.

Wielkopolska Holandia to nie tylko wiatraki

Podczas podróży szlakiem można również odwiedzić inne ciekawe miejsca, takie jak zamek królewski w Rydzynie lub rynek z barokowym ratuszem w Lesznie. Możliwość odpoczynku oferuje także malownicze Jezioro Łoniewskie.

Podróż warto rozpocząć w Rydzynie. Trasę można pokonać pieszo, rowerem lub samochodem. Szlak wiatraczny w Wielkopolsce można zwiedzać dwoma trasami. Pierwsza z nich liczy 73 kilometrów i prowadzi przez Kościan - Racot - Jerkę - Krzywiń - Łagowo - Grabonóg - Pępowo - Miejska Górka - Sarnowa - Izbice. Druga trasa jest dłuższa i prowadzi przez Rydzyn - Leszno - Osieczną - Krzywiń - Jerki - Racot - Kościan - Śmigiel - Wilkowice - Święciechowa - Rydzyna. Liczy ona 116 kilometrów.

Źródło: regionwielkopolska.pl / wielkopolska.travel / opracowanie własne.

prognoza polsat news