FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Oto pierwsze objawy boreliozy - o wiele częstsze niż rumień

W 2024 roku Polska zmaga się z prawdziwą plagą boreliozy. Ta podstępna choroba przenoszona przez kleszcze dotyka coraz większej liczby osób, a jej wczesne objawy często pozostają niezauważone. Choć charakterystyczny rumień wędrujący jest powszechnie kojarzony z boreliozą, występuje on zaledwie u 30-50% zakażonych. Jakie są zatem pierwsze sygnały ostrzegawcze, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Zmęczenie i osłabienie: pierwsze sygnały ostrzegawcze od organizmu

Zmęczenie to jeden z najczęstszych, a zarazem najbardziej lekceważonych objawów wczesnej boreliozy. W dzisiejszym zabieganym świecie łatwo zrzucić je na karb przepracowania czy stresu. Tymczasem, jeśli uczucie wyczerpania utrzymuje się mimo odpoczynku i snu, może to być pierwszy objaw infekcji.

Charakterystyczny dla boreliozy jest tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Objawia się on nie tylko ogólnym osłabieniem, ale także trudnościami z koncentracją, zaburzeniami pamięci i rozdrażnieniem. Co istotne, dolegliwości te utrzymują się bardzo długo, nawet i przez kilka miesięcy, co znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie osoby zarażonej.

Warto zwrócić uwagę na to, że zmęczenie w przebiegu boreliozy ma specyficzny charakter. Pacjenci często opisują je jako uczucie „ołowianych nóg” czy wrażenie, „wyczerpania baterii”. Nawet najprostsze czynności, takie jak wejście po schodach czy krótki spacer, mogą stanowić nie lada wyzwanie. To zmęczenie nie ustępuje nawet po dłuższym wypoczynku. Wręcz przeciwnie, może się nasilać w miarę upływu czasu.

Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, szczególnie w połączeniu z innymi niepokojącymi symptomami, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Wczesne wykrycie boreliozy znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i uniknięcie poważnych powikłań.

Bóle mięśniowo-stawowe

Kolejnym często występującym, a jednocześnie łatwym do przeoczenia objawem są bóle mięśniowo-stawowe. W początkowej fazie choroby mogą one przypominać dolegliwości towarzyszące grypie lub przemęczeniu, co sprawia, że wielu pacjentów bagatelizuje ten symptom.

Charakterystyczną cechą bólów związanych z boreliozą jest ich wędrujący charakter. Dolegliwości mogą przemieszczać się z jednego stawu do drugiego, zmieniając swoją intensywność. Najczęściej dotyczą one stawów:
● kolanowych,
● łokciowych,
● skokowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że bóle mięśniowo-stawowe w przebiegu boreliozy mogą być asymetryczne, czyli dotykać tylko jednej strony ciała. Zdarza się, że towarzyszą im obrzęki i sztywność stawów, szczególnie odczuwalne rano.

Jeśli doświadczamy takich dolegliwości, szczególnie jeśli wiemy, że w ostatnim czasie byliśmy narażeni na ukąszenie kleszcza, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i leczenie boreliozy może zapobiec rozwojowi przewlekłego zapalenia stawów, które jest jednym z najpoważniejszych powikłań tej choroby.

Objawy neurologiczne: gdy borelioza atakuje układ nerwowy

Choroba ta może atakować również układ nerwowy, prowadząc do rozwoju neuroboreliozy. Jej objawy, choć często subtelne w początkowej fazie, mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Jednym z charakterystycznych objawów neuroboreliozy jest porażenie nerwu twarzowego, które może wystąpić jednostronnie. Pacjenci mogą zauważyć opadanie kącika ust, trudności w zamykaniu oka czy asymetrię twarzy. Te objawy często są mylone z udarem, jednak w przypadku boreliozy zwykle nie towarzyszą im inne typowe dla udaru symptomy.

Innym częstym objawem są zaburzenia czucia, takie jak mrowienie, drętwienie czy pieczenie skóry. Mogą one dotyczyć różnych części ciała i zmieniać swoje natężenie. Pacjenci często opisują te doznania jako „chodzenie mrówek pod skórą” lub uczucie noszenia niewidocznych rękawiczek czy skarpetek.

Borelioza może również prowadzić do zaburzeń poznawczych. Pacjenci skarżą się na problemy z koncentracją, trudności w zapamiętywaniu nowych informacji czy „mgłę mózgową". Te objawy często są bagatelizowane lub mylnie przypisywane stresowi czy przemęczeniu.

Warto pamiętać, że objawy neurologiczne boreliozy mogą rozwijać się powoli i stopniowo narastać. Dlatego tak ważna jest czujność i regularne badania kontrolne, szczególnie jeśli wiemy, że byliśmy narażeni na ukąszenie kleszcza. Wczesne wykrycie i leczenie neuroboreliozy może zapobiec poważnym, długotrwałym powikłaniom.

Źródło: kleszcze.info.pl / mp.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news