FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najdroższe truskawki na świecie. Ceny liczone w tysiącach złotych

Myślisz, że ceny pierwszych i ostatnich truskawek w sezonie są w Polsce wygórowane? Gdy zestawimy je z najdroższymi odmianami na świecie, są one… obłędnie niskie! Niektóre odmiany truskawek osiągają zawrotne ceny, sięgające nawet kilku tysięcy złotych za kilogram. Co sprawia, że są tak wyjątkowe i dlaczego konsumenci są gotowi płacić za nie małą fortunę?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Bijin-hime - królewska truskawka z Japonii

Nazwa w języku japońskim oznacza „piękną księżniczkę”. To jedna z najbardziej cenionych odmian truskawek na świecie. Opracowana przez Mikio Okudę, japońskiego rolnika z ponad 45-letnim doświadczeniem, ta odmiana wyróżnia się nie tylko smakiem, ale i rozmiarem. Owoce Bijin-hime mogą osiągać wielkość piłki tenisowej, co czyni je prawdziwym cudem natury.

Uprawa tych wyjątkowych truskawek wymaga niezwykłej precyzji i dbałości o szczegóły. Każda roślina jest starannie pielęgnowana, a owoce są ręcznie zbierane w momencie osiągnięcia idealnej dojrzałości. Proces ten jest niezwykle pracochłonny, co przekłada się na wysoką cenę.

Bijin-hime wyróżnia się intensywnym, słodkim smakiem z delikatną nutą kwaskowatości. Miąższ jest niezwykle soczysty i aromatyczny, a skórka delikatna i błyszcząca. Ich cena może szokować: za kilogram tych wyjątkowych owoców trzeba zapłacić nawet do 4000 złotych!

Pearl White: biały diament wśród truskawek

Jest to kolejna japońska odmiana truskawek, która zrewolucjonizowała rynek luksusowych owoców. Zarejestrowana w 2013 roku, Pearl White wyróżnia się unikalnym, białym kolorem i kształtem przypominającym kroplę wody. Jej owoce są nie tylko niezwykle atrakcyjne wizualnie, ale i wyjątkowo smaczne.

Uprawa tej odmiany wymaga specjalnych warunków. Truskawki są hodowane w kontrolowanym środowisku, gdzie każdy aspekt ich wzrostu jest starannie monitorowany. Od temperatury i wilgotności powietrza, po skład gleby i nawodnienie. Wszystko jest precyzyjnie dostosowane, aby uzyskać owoce najwyższej jakości.

Pearl White charakteryzuje się delikatną, gładką i soczystą teksturą. Smak tych truskawek jest wyjątkowo słodki, z subtelną nutą ananasa. Intensywny zapach sprawia, że już sam aromat tych owoców jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Cena odzwierciedla wyjątkowość tej odmiany: za kilogram trzeba zapłacić nawet do 5000 złotych.

Kotoka i Awayuki, czyli słodycz w różowych odcieniach

Japonia słynie z tworzenia niezwykłych odmian truskawek, a Kotoka i Awayuki są tego doskonałym przykładem. Kotoka, uznawana za jedną z najsłodszych japońskich odmian, zachwyca intensywnym smakiem i aromatem. Z kolei Awayuki, o delikatnym różowym kolorze, przyciąga wzrok swoim niezwykłym wyglądem.

Uprawa tych odmian to prawdziwa sztuka. Rolnicy specjalizujący się w hodowli Kotoka i Awayuki poświęcają każdej roślinie wiele uwagi, dbając o optymalne warunki wzrostu. Owoce są zbierane ręcznie, a następnie starannie selekcjonowane, aby do sprzedaży trafiły tylko najdoskonalsze egzemplarze.

Ceny tych wyjątkowych odmian również robią wrażenie. Za kilogram Kotoka trzeba zapłacić około 3000 złotych, podczas gdy cena Awayuki może sięgać nawet 3500 złotych za kilogram. Co ciekawe, mimo takiej wyceny, popyt na te owoce… wciąż rośnie!

Źródło: Polsatnews.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news