FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wielki kosmiczny wybuch. Będzie można obserwować go z Polski gołym okiem

Spektakularne zjawisko astronomiczne na wyciągnięcie ręki! Już wkrótce będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia: wybuchu gwiazdy T Coronae Borealis, zwanej „Płonącą Gwiazdą”. To rzadkie zjawisko, występujące raz na 80 lat, będzie widoczne gołym okiem z terenu Polski.

Wielki kosmiczny wybuch. Będzie można obserwować go z Polski gołym okiem

Czym jest T Coronae Borealis i dlaczego wybuchnie?

T Coronae Borealis to fascynujący układ podwójny gwiazd, znajdujący się w gwiazdozbiorze Korony Północnej, oddalony od Ziemi o około 3000 lat świetlnych. Ten niezwykły duet składa się z białego karła: gęstej pozostałości po dawnej gwieździe o masie zbliżonej do Słońca, ale rozmiarach porównywalnych z Ziemią - oraz czerwonego olbrzyma, gwiazdy w schyłkowej fazie swojego życia.

Mechanizm wybuchu T Coronae Borealis jest fascynujący. Biały karzeł, dzięki swojej ogromnej sile grawitacji, nieustannie przyciąga materię z zewnętrznych warstw swojego towarzysza - czerwonego olbrzyma. Ten proces powolnego „podjadania” sąsiada trwa latami, aż do momentu, gdy na powierzchni białego karła zgromadzi się krytyczna ilość wodoru. Wtedy dochodzi do gwałtownej reakcji termojądrowej, która objawia się jako spektakularny wybuch.

Co ciekawe, T Coronae Borealis należy do rzadkiej kategorii gwiazd zwanych nowymi powrotnymi. Oznacza to, że wybuchy te powtarzają się cyklicznie, mniej więcej co 80 lat. Ostatni taki wybuch zaobserwowano w 1946 roku. Naukowcy szacują, że eksplozję będziemy mogli podziwiać jeszcze w lipcu, być może w sierpniu tego roku!

Jak obserwować wybuch T Coronae Borealis?

Wybuch T Coronae Borealis będzie niezwykłym spektaklem astronomicznym, dostępnym dla każdego miłośnika nocnego nieba. W momencie eksplozji jasność gwiazdy gwałtownie wzrośnie, osiągając magnitudę +2, co uczyni ją porównywalną z jasnością Gwiazdy Polarnej.

Aby zlokalizować ten obiekt na niebie, należy skierować wzrok w stronę gwiazdozbioru Korony Północnej. Znajduje się on pomiędzy jasnymi gwiazdami Arkturem a Wegą. Najlepszy czas na obserwacje to godziny nocne, gdy gwiazdozbiór jest wysoko nad horyzontem. Warto przygotować się wcześniej, zapoznając się z mapą nieba i lokalizacją T Coronae Borealis jeszcze przed wybuchem. Dzięki temu, gdy nastąpi eksplozja, bez trudu odnajdziemy nowy jasny punkt na niebie.

T Corona Borealis w gwiazdozbiorze Korony Północnej. Fot. PopePompus, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
Zaznaczona na czerwono lokalizacja T Corona Borealis w gwiazdozbiorze Korony Północnej. Fot. PopePompus, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

 

Pamiętajmy, że szczytowa jasność gwiazdy utrzyma się tylko przez kilka dni. Przez około tydzień będzie ona widoczna gołym okiem, a przez nieco dłuższy czas - za pomocą lornetki.

Znaczenie wybuchu T Coronae Borealis dla nauki i społeczeństwa

Wybuch T Coronae Borealis to nie tylko fascynujące widowisko dla miłośników astronomii, ale również niezwykle cenne wydarzenie z naukowego punktu widzenia. Wykorzystane zostaną zarówno naziemne teleskopy, jak i zaawansowane instrumenty kosmiczne, takie jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Badacze mają nadzieję, że dokładna analiza wybuchu T Coronae Borealis pozwoli lepiej zrozumieć procesy zachodzące w ciasnych układach podwójnych.

Warto również zauważyć, że wybuch T Coronae Borealis to przykład zjawiska, które łączy zawodowych astronomów z amatorskimi obserwatorami nieba. Dane zbierane przez pasjonatów astronomii mogą okazać się niezwykle cenne dla naukowców, co podkreśla znaczenie współpracy między tymi dwoma środowiskami.

Źródło: theguardian.com / nasa.gov / space.com / opracowanie własne.

prognoza polsat news