W ten sposób można zaszkodzić swojemu psu, gdy na dworze jest gorąco?
Niektórzy opiekunowie czworonogów mogą sądzić, że podanie psu mokrej karmy prosto z lodówki przyniesie mu ulgę podczas upałów. Błędnie myślą, że zapewni im to chwilowe ochłodzenie dzięki niższej temperaturze posiłku. Taka praktyka może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla zdrowia zwierzęcia.
Spożycie przez psa zimnej karmy, prosto z lodówki, może wywołać u niego zapalenie gardła albo przeziębienie. Dlatego warto korzystać z innych metod na ochłodzenie czworonoga. Dla dobra zwierzęcia lepiej zdecydować się na bezpieczniejsze rozwiązania.
Mimo iż lato jest czasem spotkań, wyjazdów oraz wypoczynku, to dla właścicieli psów oraz innych zwierząt może być w tym okresie sporym wyzwaniem. Zanim jeszcze nadejdą pierwsze gorące dni, warto zastanowić się, jakie zmiany można wprowadzić w diecie, czy aktywności psa.
Dieta dla psa na ochłodę
Maty chłodzące, unikanie wychodzenia na spacery w porze, kiedy słońce świeci najintensywniej oraz zapewnienie dostępu do małego basenu z wodą. Są to najpopularniejsze metody, które opiekunowie stosują, aby pomóc czworonogom przetrwać upały.
Mniej znana jest jednak rola, jaką może odegrać dieta w łagodzeniu skutków wysokich temperatur dla naszych kompanów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że odpowiednie żywienie może również wspierać psy w czasie gorących dni.
W sieci można znaleźć wiele porad od zoopsychologów, którzy dostarczają cennej wiedzy właścicielom psów. Eksperci doradzają, co podawać do jedzenia pupilowi, a czego zdecydowanie unikać, aby nie wyrządzić pupilowi krzywdy.
Co podawać psu do jedzenia w letnie upały?
Mokra karma jest bardzo dobrym źródłem nawodnienia. Dlatego też warto ją podawać psu w upały. Jeśli jednak zwierzę na co dzień je tylko suchą karmę, to nie ma konieczności wprowadzania zmiany w diecie. Warto mieć na uwadze to, aby pies miał cały czas świeżą wodę w misce.
Podczas upałów zdecydowanie lepiej podawać psu karmę z mniejszą zawartością tłuszczu, ponieważ zazwyczaj są one lekkostrawne, lepiej przyswajalne. Psy podczas upałów są mniej aktywne, więc podawanie im posiłków z dużą zawartością tłuszczu może prowadzić do tycia. Poza tym należy zwracać uwagę na to, aby mokra karma nie stała za długo w misce, ponieważ przy wysokich temperaturach szybciej się zepsuje.
Źródło: swiatzwierzat.pl / opracowanie własne.