FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Odkryto tajemnicze tunele pod wulkanem. Co kryją i co łączy je z misją na Marsa?

Świat pod naszymi stopami kryje niesamowite tajemnice. Naukowcy dokonują przełomowych odkryć, badając rozległe sieci tuneli lawowych biegnących pod aktywnymi i wygasłymi wulkanami. Te naturalne podziemne korytarze, powstałe w wyniku erupcji, okazują się skarbnicą wiedzy o geologicznej historii Ziemi i jej dawnych kulturach. Co ciekawe, to nie tylko zerkanie w przeszłość, ale i szanse na ekspansję człowieka w kosmosie!

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Formowanie się tuneli lawowych, czyli geologiczny fenomen

Tunele lawowe powstają w trakcie erupcji wulkanicznych, gdy zewnętrzna warstwa płynącej lawy zaczyna stygnąć i twardnieć, tworząc swego rodzaju skorupę. Wewnątrz niej gorąca lawa nadal płynie, stopniowo opróżniając wnętrze i pozostawiając za sobą pustą przestrzeń. Ten proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Najnowsze badania prowadzone przez międzynarodowy zespół wulkanologów w 2024 roku wykazały, że tunele lawowe mogą formować się znacznie szybciej, niż dotychczas sądzono. W przypadku szczególnie gwałtownych erupcji, jak ta zaobserwowana na Islandii w grudniu 2023 roku, tunele o długości kilku kilometrów mogą powstać w ciągu zaledwie kilku dni. To odkrycie zmienia nasze rozumienie dynamiki erupcji wulkanicznych i procesów kształtujących powierzchnię Ziemi.

Naukowcy zwracają uwagę na niezwykłą różnorodność form, jakie przybierają tunele lawowe. W niektórych przypadkach, jak w słynnym systemie jaskiń Kazumura na Hawajach, tunele mogą ciągnąć się na dziesiątki kilometrów, tworząc prawdziwe podziemne labirynty. Te naturalne formacje nie tylko fascynują naukowców, ale również stanowią potencjalne schronienie dla przyszłych misji kosmicznych na Księżycu czy Marsie, gdzie podobne struktury zostały już zidentyfikowane.

Odkrycia archeologiczne w tunelach lawowych

Tunele lawowe to nie tylko geologiczna ciekawostka - okazują się również bezcennym źródłem informacji dla archeologów. Najnowsze badania prowadzone w tunelu lawowym Umm Jirsan w Arabii Saudyjskiej przyniosły przełomowe odkrycia. Zespół naukowców ustalił, że ten podziemny korytarz służył jako schronienie dla ludzi i zwierząt przez niewyobrażalnie długi czas szacowany na siedem tysięcy lat!

W tunelu Umm Jirsan archeolodzy natrafili na bogactwo artefaktów i szczątków organicznych, które rzucają nowe światło na życie dawnych społeczności w tym regionie. Znaleziono narzędzia kamienne, fragmenty ceramiki, a także liczne kości zwierząt domowych i dzikich. Analiza tych znalezisk pozwoliła naukowcom odtworzyć zmiany klimatyczne i środowiskowe, jakie zachodziły w Arabii na przestrzeni tysiącleci.

Znaczenie tuneli lawowych dla nauki i przyszłych eksploracji

Badania tych struktur mają ogromne znaczenie nie tylko dla geologii i archeologii, ale również dla wielu innych dziedzin nauki. W 2024 roku naukowcy z NASA rozpoczęli projekt mający na celu wykorzystanie tych naturalnych formacji jako modeli dla przyszłych baz kosmicznych na Księżycu i Marsie. Tunele lawowe, ze względu na swoją stabilną temperaturę i naturalną ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, mogą stanowić idealne schronienie dla astronautów podczas długotrwałych misji pozaziemskich.

Ekosystemy rozwijające się w tunelach lawowych są przedmiotem intensywnych badań biologów. W tych izolowanych środowiskach odkryto unikalne gatunki mikroorganizmów, które potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Badania nad tymi organizmami mogą przyczynić się do rozwoju nowych leków i technologii biotechnologicznych. Ponadto, zrozumienie procesów adaptacyjnych zachodzących w tych specyficznych ekosystemach może pomóc naukowcom w przewidywaniu, jak życie na Ziemi będzie reagować na zmiany klimatyczne.

Źródło: planeta.pl / geekweek.interia.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news