FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najniebezpieczniejsze szlaki w polskich górach. Lista zaskakuje

Polskie góry kuszą pięknymi widokami i ekscytującymi trasami, ale niektóre szlaki wymagają szczególnej ostrożności i doświadczenia. Choć popularność górskich wędrówek rośnie, nie wszystkie trasy są odpowiednie dla każdego turysty. Przedstawiamy pięć najbardziej wymagających szlaków w polskich górach, które stanowią prawdziwe wyzwanie nawet dla doświadczonych piechurów.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Orla Perć - legendarny szlak w Tatrach Wysokich

Szlak ten, nazywany też „królewską drogą”, to bez wątpienia najbardziej znany i wymagający trakt w naszym kraju. Ta trasa, biegnąca główną granią Tatr Wysokich, została wytyczona na początku XX wieku i do dziś stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla zaprawionych w bojach turystów.

Omawiany odcinek (o długości 4,5 km) łączy Zawrat z Krzyżnem, prowadząc przez najbardziej strome i eksponowane partie Tatr. Obfituje w wąskie przejścia, strome podejścia i zejścia, a także liczne odcinki wyposażone w łańcuchy, klamry i drabinki. Najbardziej wymagające fragmenty to przejścia przez Kozie Czuby, Zmarzłe Czuby i Zamarła Turnia.

Orla Perć. Fot. Op, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Orla Perć wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale przede wszystkim doświadczenia w poruszaniu się w terenie wysokogórskim. Ekspozycja na wielu odcinkach jest ogromna, a możliwość upadku z dużej wysokości stanowi realne zagrożenie. Dodatkowo, zmienne warunki pogodowe, często występujące w Tatrach, mogą znacznie utrudnić wędrówkę.

O tym, że trasa jest niezwykle niebezpieczna, dobitnie świadczą też statystyki. Szacuje się, że zginęło tam już ponad 100 osób, jednak śmiałków wciąż nie brakuje. Decydując się na wyprawę Orlą Percią, warto nie tylko przygotować się kondycyjnie, ale skrupulatnie spakować plecak i ocenić warunki meteo.

Rysy - najwyższy szczyt Polski i jego wyzwania

Nie ulega wątpliwości, że ten szczyt to cel wielu turystów pragnących zdobyć „dach Polski". Jednak droga do tego celu należy do jednych z najbardziej wymagających szlaków w Tatrach.

Choć początkowo wiedzie bezpieczną ścieżką, w wyższych partiach staje się coraz bardziej stroma i eksponowana. Szczególnie trudny jest odcinek powyżej Czarnego Stawu pod Rysami, gdzie szlak prowadzi przez strome żleby i piargi.

Fot. Pixabay

Najtrudniejszy fragment trasy to wąski trawers wyposażony w łańcuchy, znajdujący się już nieopodal wierzchołka. To miejsce wymaga szczególnej ostrożności, zwłaszcza przy dużym ruchu turystycznym.

Wyzwaniem na szlaku na Rysy są również zmienne warunki atmosferyczne. Nawet w środku lata na szczycie może panować zimowa aura, z silnym wiatrem i opadami śniegu. Nagłe załamanie pogody może znacznie utrudnić orientację w terenie i bezpieczne zejście.

Perć Akademików na Babiej Górze

Babia Góra, zwana „Królową Beskidów”, to nie tylko najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich, ale również miejsce, gdzie znajduje się jeden z najbardziej wymagających szlaków w polskich górach poza Tatrami: Perć Akademików.

Jest to szlak, który prowadzi na szczyt od strony północnej. Trasa ta, oznaczona kolorem żółtym, ma długość około 2,5 km i charakteryzuje się znacznym nachyleniem oraz licznymi trudnościami technicznymi. Został wytyczony w latach 20. XX wieku przez członków Akademickiego Związku Sportowego, czemu też zawdzięcza swoją nazwę.

Fot. Opioła Jerzy, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Największym wyzwaniem ścieżki jest stromy, skalny teren, który wymaga od turystów dobrej kondycji fizycznej i umiejętności poruszania się na trasie o znacznym nachyleniu. Znajdują się tam też odcinki wyposażone w łańcuchy i klamry, które mają ułatwić pokonywanie najbardziej eksponowanych fragmentów.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka na Babiej Górze są gwałtowne zmiany pogody. Szczyt często spowity jest mgłą, co znacznie utrudnia orientację w terenie. Silne wiatry, które nierzadko występują w tym rejonie, mogą dodatkowo zwiększać trudność przejścia eksponowanych odcinków szlaku.

Szlak na Rysy od strony słowackiej

Z czysto praktycznego punktu trasa rozpoczyna się na Słowacji, jednak wybiera ją wielu naszych rodaków, dlatego też umieszczamy ją w tym zestawieniu. Szlak rozpoczyna się przy Popradzkim Stawie (Popradské pleso) na wysokości 1494 m n.p.m. Ma długość około 7,8 km i wymaga pokonania przewyższenia ponad 1000 metrów. Choć początkowo wiedzie wygodną ścieżką przez las i kosodrzewinę, w wyższych partiach staje się coraz bardziej wymagający.

Najtrudniejszy odcinek zaczyna się powyżej Żabiego Stawu Mięguszowieckiego (Žabie plesá). Od tego momentu prowadzi przez strome, skaliste tereny, gdzie konieczne jest użycie rąk do wspinaczki. Na trasie znajdują się liczne odcinki zabezpieczone łańcuchami, które mają ułatwić pokonywanie najbardziej eksponowanych fragmentów.

Szczególnie wymagający jest ostatni odcinek przed szczytem, gdzie nachylenie jest największe, a ekspozycja znaczna. W tym miejscu często tworzą się zatory, gdy mniej doświadczeni turyści mają trudności z pokonaniem trudnego terenu.

Szlak na Giewont: popularna, ale zdradliwa trasa

Giewont, charakterystyczny szczyt z krzyżem, górujący nad Zakopanem, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskich Tatr. Jednak mimo swojej popularności, szlak na ten szczyt należy umieścić w gronie najbardziej niebezpiecznych w Tatrach, szczególnie ze względu na dużą liczbę turystów i trudne warunki terenowe.

Trasa na Giewont (1895 m n.p.m.) rozpoczyna się najczęściej w Dolinie Strążyskiej lub na Kalatówkach. Szlak ma długość około 3,5 km i wymaga pokonania przewyższenia około 900 metrów. Choć początkowo wiedzie łagodnie przez las, w wyższych partiach staje się coraz bardziej stromy i wymagający.

Najtrudniejszy odcinek trasy to ostatnie 100-200 metrów przed szczytem. Ten fragment jest bardzo stromy i eksponowany, wyposażony w łańcuchy, które mają ułatwić wspinaczkę. To właśnie tutaj dochodzi do największej liczby wypadków, często spowodowanych brakiem doświadczenia turystów lub lekceważeniem zagrożeń.

Fot. Pixabay

Jednym z głównych problemów na szlaku na Giewont jest ogromna liczba turystów, szczególnie w sezonie letnim. Tłok na wąskich ścieżkach i przy łańcuchach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza gdy wędrowcy o różnym poziomie doświadczenia próbują się mijać w trudnym terenie.

Dodatkowym zagrożeniem są nagłe zmiany pogody, charakterystyczne dla Tatr. Szczyt Giewontu jest szczególnie narażony na uderzenia piorunów podczas burz, co w przeszłości prowadziło do wypadków. Dlatego też niezwykle ważne jest śledzenie prognoz pogody i rezygnacja z wejścia w przypadku ryzyka burzy.

Pamiętajmy, że choć Giewont może wydawać się łatwym celem ze względu na swoją popularność, jest to wymagający szczyt, gdzie wielokrotnie dochodziło do tragicznych wypadków!

Źródło: tpn.gov.pl / eska.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news