FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Stało się. We Włoszech właśnie wybuchł wulkan. Co grozi turystom?

Włoski wulkan Stromboli, jeden z najbardziej aktywnych na świecie, ponownie dał o sobie znać. Zaledwie kilkanaście godzin temu doszło do gwałtownej erupcji, która wywołała obawy o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Czy turyści planujący urlop we Włoszech powinni martwić się o swoje bezpieczeństwo?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spektakularna i dość zaskakująca erupcja Stromboli

W środę, 3 lipca 2024 roku, około godziny 18:30 czasu lokalnego, z krateru znajdującego się nieopodal Sciara del Fuoco zaczęła wydobywać się lawa.

Erupcji towarzyszyło częściowe zawalenie się krateru, co dodatkowo spotęgowało dramatyzm sytuacji. Eksperci z Laboratorium Geofizyki Eksperymentalnej Uniwersytetu Florenckiego, którzy na bieżąco monitorują aktywność wulkanu, zarejestrowali znaczący wzrost drgań sejsmicznych tuż przed wybuchem. To właśnie one, określane mianem tremoru wulkanicznego, są często zwiastunem nadchodzącej erupcji.

Stromboli: wulkan, który nigdy nie śpi

Stromboli, położony na niewielkiej wyspie o tej samej nazwie na Morzu Tyrreńskim, to prawdziwy fenomen wśród wulkanów. Jego aktywność jest tak regularna i charakterystyczna, że w wulkanologii funkcjonuje nawet termin „aktywność typu stromboliańskiego”. Oznacza on stosunkowo łagodne, ale częste erupcje, podczas których z krateru wyrzucane są tzw. bomby wulkaniczne i popioły.

Warto podkreślić, że mimo swojej intensywnej aktywności, Stromboli rzadko stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Większość erupcji ogranicza się do obszaru szczytu i wspomnianego wcześniej Sciara del Fuoco. Jednakże, jak pokazała tragedia z lipca 2019 roku, kiedy to w wyniku silnej erupcji zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych, nie można lekceważyć potęgi tego wulkanu.

Czy turyści we Włoszech mają powody do obaw?

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja jest pod kontrolą tamtejszych służb. Obszar wokół krateru został tymczasowo zamknięty dla turystów, a lokalne władze pozostają w stałym kontakcie z naukowcami monitorującymi aktywność wulkanu. Warto podkreślić, że system ostrzegania przed erupcjami na Stromboli należy do najnowocześniejszych na świecie, co znacząco zmniejsza ryzyko dla mieszkańców i turystów.

Niemniej jednak, osoby planujące wizytę na wyspie powinny zachować czujność i stosować się do zaleceń lokalnych władz. Warto śledzić komunikaty wydawane przez Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV), który na bieżąco informuje o poziomie aktywności wulkanu.

Źródło: Volcanodiscovery.com / www.youtube.com/@CorrieredellaSera / opracowanie własne.

prognoza polsat news