Co pyli w lipcu w Polsce? Lista jest długa
Latem głównym źródłem alergenów są trawy, jednak zagraża nam o wiele więcej roślin. Niestety większość z nich występuje w Polsce bardzo powszechnie, co oznacza, że osoby uczulone na pyłki nie mają zbyt wielu możliwości, by skutecznie się od nich odizolować. Co pyli najmocniej?
● Trawy: ich pylenie rozpoczyna się już w maju i trwa przez całe lato, osiągając swoje apogeum pod koniec czerwca i na początku lipca. W Polsce najczęściej uczulają takie gatunki traw jak tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita oraz wiechlina łąkowa.
● Bylica: jest jednym z najsilniejszych alergenów, które utrudniają nam życie latem. Jej pylenie rozpoczyna się na początku lipca i trwa do sierpnia. Co ciekawe, to właśnie ta roślina jest trzecią najczęściej wywołującym astmę i alergiczny nieżyt nosa w Polsce.
● Pokrzywa: pyli intensywnie w lipcu, a jej pyłki mogą powodować katar oraz łzawienie oczu. Występuje w dużych skupiskach, dosłownie w całym kraju, co zwiększa ryzyko kontaktu z jej alergenami.
● Szczaw: chociaż alergia na tę roślinę często współistnieje z innymi alergiami, jego pyłki mogą wywoływać objawy takie jak katar i swędzenie oczu.
Jakie są typowe objawy alergii na pyłki?
Uczulenie na pyłki roślin objawia się różnorodnymi dolegliwościami, które mogą znacznie obniżyć jakość życia. Mimo tego, że nie brakuje osób, które wykazują zupełnie inne, nieoczywiste objawy, to można jednak przyjąć, że do tych najczęstszych należą:
● Katar sienny: wodnisty katar, zatkany nos, uporczywe kichanie, które bardzo trudno powstrzymać.
● Zapalenie spojówek: zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu.
● Swędzenie gardła i uszu: uczucie drapania w gardle, swędzenie w uszach, które nasila się zwłaszcza w dni słoneczne, gdy stężenie pyłków jest najwyższe.
● Kaszel i duszności: przewlekły, czasem wręcz napadowy suchy kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności.
● Zmęczenie i bóle głowy: ogólne złe samopoczucie, bóle głowy o trudniej do wyjaśnienia etiologii.
Jak radzić sobie z alergią na pyłki?
Walka z uczuleniem powinna odbywać się na kilku płaszczyznach w tym samym czasie. Mimo tego, że na rynku są już dostępne krople, które znacznie ułatwiają życie osobom zmagającym się z tą przypadłością, to nie są one idealne.
Warto wdrożyć też:
● Leki przeciwhistaminowe: ich stosowanie może znacznie złagodzić objawy alergii. Dostępne są zarówno leki doustne, jak i krople do oczu oraz nosa, chociaż faktem jest, że większość skutecznych preparatów to lekarstwa receptowe.
● Noszenie okularów przeciwsłonecznych: mogą one skutecznie chronić oczy przed pyłkami, zmniejszając ryzyko zapalenia spojówek.
● Częste mycie włosów i twarzy: po powrocie z dworu warto przepłukać wodą twarz i włosy. W miarę możliwości należy też często zmieniać odzież.
● Śledzenie kalendarza pylenia: jego regularne sprawdzanie pozwala na lepsze przygotowanie się do okresów wzmożonego stężenia alergenów i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych.
Źródło: upacjenta.pl / pacjent.gov.pl / opracowanie własne.