Etna: wulkan wciąż aktywny, ale (w miarę) bezpieczny
To tak zwany stratowulkan, którego podstawa rozciąga się na powierzchni około 1200 km². Co warto odnotować, to nie tylko największy, ale i najaktywniejszy wulkan na Starym Kontynencie. Ostatnia znacząca erupcja miała miejsce w grudniu 2021 roku.
Pomimo regularnej aktywności Etna przyciąga rzesze turystów. Gdy u jej podnóża panują typowe dla śródziemnomorskiego klimatu wysokie temperatury, na szczycie warunki są zgoła odmienne. Nawet latem, na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., temperatura rzadko przekracza 10 stopni, a nocami może spadać poniżej zera. Skutkuje to tym, że w lipcu czy sierpniu można tu natknąć się na płaty zalegającego śniegu.
Śnieg na Etnie tworzy niezwykły kontrast
Różnice między gorącym, słonecznym klimatem wybrzeża Sycylii a chłodem panującym na szczycie Etny od lat fascynują turystów, którzy ściągają tu z całego świata. Podczas gdy wczasowicze zażywają kąpieli słonecznych na plażach Katanii, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej, na zboczach Etny, można natknąć się na narciarzy!
Ten niezwykły fenomen wynika z faktu, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura spada średnio o 0,6 stopnia Celsjusza na każde 100 metrów. Biorąc pod uwagę, że szczyt Etny wznosi się ponad 3300 m n.p.m., różnica temperatur między podstawą a wierzchołkiem wulkanu może sięgać nawet 20 stopni! Dodatkowo topniejący śnieg zasila liczne strumienie i wodospady, które tworzą malownicze krajobrazy na zboczach tego wulkanu.
Wulkan pełen niespodzianek
Choć obecność śniegu na szczycie Etny latem może zaskakiwać, to nie jest to jedyna niespodzianka, jaką ten wulkan ma do zaoferowania. W kwietniu 2024 roku zaskoczył obserwatorów, produkując niezwykłe pierścienie dymu, tak zwane wiry wulkaniczne. To rzadkie zjawisko przyciągnęło uwagę mediów i naukowców z całego świata.
Ten europejski wulkan nieustannie fascynuje i zadziwia, nie tylko ze względu na swą potęgę i aktywność, ale także z uwagi na niezwykłe zjawiska przyrodnicze, jakie można obserwować na jego zboczach.
Obecność śniegu na szczycie to tylko jeden z wielu powodów, dla których ten sycylijski kolos przyciąga miłośników przyrody i poszukiwaczy niezapomnianych wrażeń z całego świata - także i z Polski.
Źródło: go-etna.com / szlakamisycylii.pl / opracowanie własne.