Rolka do ubrań: prosty trik leśników na kleszcze
Leśnicy podzielili się swoim patentem na kleszcze. Ich sposób jest banalnie prosty, a jednocześnie skuteczny. Wystarczy zaopatrzyć się w rolkę do czyszczenia ubrań: taką, jakiej używa się do usuwania sierści, kłaczków czy włosów.
Należy dokładnie przetoczyć ją po całej powierzchni ubrania, od spodni, aż po czapeczkę. Specjalne rzepy z łatwością wychwytują kleszcze, które mogły przyczepić się do tkaniny podczas spaceru. Co istotne, rolka pozwala pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale też malutkich larw i nimf, które gołym okiem są trudne do wypatrzenia.
Leśnicy podkreślają, że rolkowanie ubrań powinno stać się nawykiem po każdym powrocie do domu. To szybki i łatwy sposób na znaczące obniżenie ryzyka ukąszenia. Warto też regularnie sprawdzać skórę, szczególnie w takich miejscach jak pachwiny, zgięcia kolan, pępek czy okolice za uszami. Im szybciej zauważymy kleszcza, tym lepiej.
Kleszcze coraz większym zagrożeniem. Nowe gatunki w Polsce
Ocieplenie klimatu sprawia, że sezon na kleszcze rokrocznie się wydłuża. O ile kiedyś aktywne były od wiosny do jesieni, dziś budzą się do życia już w lutym. Łagodne zimy sprzyjają też przetrwaniu większej liczby osobników.
Niepokojące doniesienia płyną też ze świata nauki. Badacze alarmują, że do Polski dotarły nowe, groźne gatunki kleszczy. Chodzi m.in. o kleszcze wędrowne z rodzaju Hyalomma, zwane też „gigantami”. Są one nawet czterokrotnie większe od naszych rodzimych gatunków i mogą przenosić śmiertelnie niebezpieczne choroby, na czele z gorączką krymsko-kongijską.
Profilaktyka kluczem do ochrony przed kleszczami
W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony kleszczy, warto postawić na profilaktykę. Poza wspomnianym rolkowaniem ubrań istotne jest noszenie odpowiedniego stroju: z długimi rękawami i nogawkami, najlepiej w jasnych kolorach. Warto też stosować repelenty i unikać przechadzek w wysokiej trawie oraz zaroślach.
Nie należy też zwlekać z usunięciem kleszcza, jeśli doszło do ukąszenia. Najlepiej zrobić to specjalną pęsetą lub pompką próżniową. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba bardzo dokładnie zdezynfekować. Obserwujmy też, czy nie pojawią się niepokojące objawy, takie jak rumień czy gorączka. Warto też zawczasu udać się do lekarza.
Choć kleszcze są groźne, to odpowiednia profilaktyka pozwala znacznie obniżyć ryzyko ukąszenia i zarażenia chorobami odkleszczowymi. Patent leśników z rolką do ubrań to de facto prosty nawyk, który może uchronić nasze zdrowie. W obliczu rekordowej aktywności kleszczy w 2024 roku, warto wcielić go w życie już dziś.
Źródło: poznan.lasy.gov.pl / nto.pl / opracowanie własne.