FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jak obliczyć wiek psa? Oto uniwersalny wzór

Każdy właściciel czworonoga chciałby wiedzieć, ile lat ma jego pupil w przeliczeniu na ludzkie lata. Przez lata posługiwano się prostym przelicznikiem, według którego jeden rok życia psa odpowiadał siedmiu latom życia człowieka. Najnowsze badania dowodzą jednak, że ta metoda jest zbyt uproszczona i nie oddaje rzeczywistego wieku naszych czworonożnych przyjaciół.

Fot. Redakcja
Fot. Redakcja

Naukowcy opracowali nowy, uniwersalny wzór, który pozwala precyzyjnie obliczyć wiek psa. Dzięki niemu możemy lepiej zrozumieć potrzeby naszych pupili i zapewnić im odpowiednią opiekę na każdym etapie życia.

Nowa formuła obliczania wieku psa

Zespół badaczy z University of California San Diego School of Medicine opracował nową formułę, która pozwala precyzyjnie obliczyć wiek psa w przeliczeniu na ludzkie lata. Naukowcy przeanalizowali zmiany epigenetyczne zachodzące w DNA psów i ludzi, zwracając szczególną uwagę na metylację DNA, czyli proces, który zmienia się wraz z wiekiem u obu gatunków.

Badacze pobrali próbki DNA od 104 retrieverów w różnym wieku i porównali je z profilami metylacji DNA u ludzi. Na podstawie tych danych opracowali wzór, który pozwala przeliczyć wiek psa na ludzkie lata:

*wiek człowieka = 16 ln(wiek psa) + 31

Gdzie „ln” oznacza logarytm naturalny. Choć wzór może wydawać się skomplikowany, jego zastosowanie jest proste. Wystarczy podstawić wiek psa we wzorze, aby otrzymać jego wiek w przeliczeniu na ludzkie lata.

Zastosujmy wzór do obliczenia wieku 4-letniego psa w przeliczeniu na ludzkie lata: wiek człowieka = 16 ln(wiek psa) + 31

wiek człowieka = 16 ln(4) + 31.

Aby obliczyć logarytm naturalny z 4, możemy użyć kalkulatora lub arkusza kalkulacyjnego. Logarytm naturalny z 4 wynosi w przybliżeniu 1,386294. Podstawiając tę wartość do wzoru, otrzymujemy:

●       wiek człowieka = 16 * 1,386294 + 31
●       wiek człowieka = 22,18 + 31
●       wiek człowieka = 53,18 

Według tego wzoru 4-letni pies odpowiada wiekiem około 53-letniemu człowiekowi.

Dlaczego wiek psa ma znaczenie?

Znajomość rzeczywistego wieku naszego pupila ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiedniej opieki i zaspokojenia jego potrzeb. Psy starzeją się szybciej niż ludzie, a tempo tego procesu zależy od wielu czynników, takich jak rasa, wielkość czy styl życia.

Dzięki nowemu wzorowi możemy precyzyjnie określić, na jakim etapie życia znajduje się nasz pupil i dostosować do tego jego dietę, aktywność fizyczną oraz opiekę weterynaryjną. Regularne wizyty u weterynarza, dostosowane do wieku psa, pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Warto pamiętać, że starsze psy mają specyficzne potrzeby. Mogą wymagać specjalnej diety, suplementacji, a także dostosowania aktywności fizycznej do ich możliwości. Dzięki znajomości rzeczywistego wieku naszego pupila możemy zapewnić mu komfort i wysoką jakość życia na każdym etapie.

Nasze psy potrzebują miłości, troski i uwagi. Dzięki znajomości ich rzeczywistego wieku możemy lepiej zrozumieć ich potrzeby i zapewnić im najlepszą opiekę na każdym etapie życia. Pamiętajmy, że nasi czworonożni przyjaciele są z nami przez stosunkowo krótki czas, dlatego zróbmy wszystko, aby ten czas był dla nich jak najlepszy.

Źródło: pumpkin.care / akc.org / opracowanie własne.

prognoza polsat news