W jakiej miejscowości będzie prowadzona wycinka na taką skalę?
Planowana wycinka ma odbyć się w okolicach Stalowej Woli. Decyzja została podjęta przez lokalne władze, które argumentują, że jest to konieczne dla realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych.
Mieszkańcy są jednak zaniepokojeni, obawiając się, że wycinka na taką skalę zniszczy unikalne ekosystemy i wpłynie negatywnie na lokalną faunę i florę - tym bardziej że poza wyrębem lasu w grę wchodzi też osuszanie torfowisk.
W jakim celu będzie prowadzona wycinka?
Nadrzędnym celem gminy jest chęć przygotowania terenu pod budowę nowej infrastruktury, w tym dróg i obiektów przemysłowych. Władze lokalne twierdzą, że inwestycje te są niezbędne dla dalszego rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. W miejscowości chce zainwestować m.in. gigant z Korei Południowej, ale - jak informuje OKO.press - mają tam też powstać panele fotowoltaiczne będące własnością państwowej spółki PGE.
Przeciwnicy argumentują, że korzyści ekonomiczne nie mogą przeważać nad stratami ekologicznymi. Wskazują na fakt, że lasy pełnią kluczową rolę w regulacji klimatu, ochronie bioróżnorodności oraz zapewnianiu siedlisk dla wielu gatunków zwierząt.
Warto odnotować, że protesty mieszkańców przyniosły już pierwsze efekty. Władze miasta zdecydowały, że wycinka będzie obejmować tylko te działki, na które gmina ma już pozyskanych inwestorów. Prezydent Stalowej Woli zdecydował już o wyłączeniu z procedowania w zakresie decyzji środowiskowych dla 587 hektarów, które jeszcze nie znalazły nabywców.
Inne tereny cenne przyrodniczo zagrożone wycinką w 2024 roku
Stalowa Wola i planowana tam wycinka to zaledwie jedno z miejsc w Polsce, gdzie niebawem może ubyć sporo drzewostanu. W 2024 roku planowane są również prace na innych cennych przyrodniczo terenach w Polsce. Oto kilka z nich:
● Bory Tucholskie: ten rozległy kompleks leśny w województwie pomorskim jest zagrożony częściową wycinką w związku z planami rozbudowy infrastruktury turystycznej,
● Puszcza Knyszyńska: w tym rejonie planowana jest wycinka związana z budową nowej trasy szybkiego ruchu. Puszcza ta jest ważnym obszarem chronionym, znanym z bogatej bioróżnorodności i licznych rezerwatów przyrody,
● Lasy Beskidu Żywieckiego: wycinka ma na celu pozyskanie drewna oraz przygotowanie terenu pod nowe inwestycje turystyczne. Beskid Żywiecki jest jednak ważnym obszarem dla ochrony przyrody, a jego lasy pełnią kluczową rolę w ekosystemie górskim.
Decyzje o wycinkach na tak dużą skalę budzą liczne kontrowersje i sprzeciw społeczny. Mieszkańcy oraz organizacje ekologiczne apelują o bardziej zrównoważone podejście do zarządzania zasobami leśnymi, które uwzględniałoby zarówno potrzeby rozwoju, jak i ochrony środowiska.
Źródło: OKO.press / zielona.interia.pl / Leliwa.pl / opracowanie własne.