FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rewolucja w segregacji odpadów w Polsce. Nowe zasady i kary

Segregacja odpadów w Polsce przejdzie rewolucyjne zmiany. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek rozdzielania odpadów na więcej frakcji, a za nieprzestrzeganie zasad będą grozić wysokie kary. Zmiany mają na celu zwiększenie odzysku surowców wtórnych i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Mieszkańcy będą musieli dostosować się do nowych reguł, a samorządy wdrożyć system selektywnej zbiórki odpadów. Od kiedy zmiany wchodzą w życie?

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Nowe frakcje odpadów do segregacji

Zgodnie z nowymi przepisami, odpady będą musiały być segregowane na co najmniej pięć frakcji:
● papier,
● szkło,
● metale i tworzywa sztuczne,
● odpady ulegające biodegradacji,
● pozostałe odpady zmieszane.

Ponadto, w niektórych gminach może zostać wprowadzony obowiązek segregacji odpadów niebezpiecznych, takich jak zużyte baterie czy przeterminowane leki.

Od kiedy nowe zasady segregacji wchodzą w życie?

Zmiany będą wdrażane stopniowo. Gminy będą miały czas do końca 2025 roku na dostosowanie się do nowych wymogów. Jedną z kluczowych zmian będzie wprowadzenie systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych i szklanych.

Konsumenci będą musieli wnosić kaucję przy zakupie napojów, a po zwrocie opróżnionych butelek do specjalnych automatów, kaucja zostanie im zwrócona. Stawki kaucji będą ustalane przez producentów, ale prawdopodobnie wyniosą od 0,20 zł do 0,50 zł za butelkę plastikową oraz 1 zł za butelkę szklaną wielorazowego użytku.

Nie będziesz przestrzegać nowych zasad? Słono zapłacisz!

Nowelizacja przepisów przewiduje surowe kary za nieprzestrzeganie norm segregacji odpadów. Osoby fizyczne mogą zostać ukarane mandatem w wysokości od 100 zł do 500 zł. W przypadku firm kary będą znacznie wyższe: od 5000 zł do 100 000 zł. Ponadto, gminy, które nie wdrożą nowego systemu segregacji odpadów, mogą zostać ukarane karami administracyjnymi sięgającymi nawet miliona złotych.

Zmiany w segregacji odpadów są konieczne, aby Polska mogła spełnić unijne cele w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i recyklingu. Choć nowe zasady wymagają dostosowania się mieszkańców i samorządów, to przewiduje się, że w dłuższej perspektywie przyniosą korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Czas pokaże, jak skutecznie uda się wdrożyć kolejną już rewolucję w segregacji odpadów w Polsce.

Źródło: gov.pl / infor.pl / opracowanie własne.

prognoza polsat news