FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Najnowsza prognoza pogody na wtorek 18 czerwca: upał, deszcz i ryzyko potężnych burz

Pogodę nad naszym krajem kształtować będą dziś dwie wielkie masy ciśnienia: niż, który zaciąga do północnej części Polski nieco chłodniejsze powietrze oraz rozbudowujący się wyż, który już niebawem ściągnie do nas pierwszą tego lata falę upałów. Co wyjdzie ze zderzenia się tych dwóch mas nad Polską i Europą Środkową?

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Pogoda na wtorek 18.06 rano: od rana ciepło i słonecznie, ale w tych dwóch województwach może też popadać

Temperatura w całej Polsce będzie bardzo wyrównana. Co szczególnie trzeba podkreślić, jak kraj długi i szeroki, już około godziny 08 rano liczymy na 20-22 stopnie Celsjusza. Nawet w górach będzie bardzo ciepło:

Pogoda 18 czerwca rano. Fot. WXCHARTS

Zgodnie z przewidywaniami, wyż z południa najszybciej „wpompuje” ciepłe masy powietrza nad Podkarpacie i Małopolskę. Tam wskazania zbliżone do 25 stopni Celsjusza nie powinny nikogo zdziwić. Nieco chłodniej nad morzem: tam okolice 20 kresek.

Nad niemal całym krajem spodziewamy się sporo słońca. Niewielkie zachmurzenie będzie utrzymywać się zwłaszcza nad Górnym Śląskiem i ziemią łódzką. Tam też możliwe przelotne opady deszczu, a być może i burze. Warunki poprawią się około południa: wtedy też nad całą Polską niepodzielnie będzie rządzić słońce.

Upały i narastająca duchota nie będą zbyt dobrze wpływać na nasze samopoczucie. W niemal całym kraju biomet będzie niekorzystny:

Biomet 18 czerwca. Fot. TwojaPogoda.pl

Temperatury odczuwalne będą bardzo zbliżone do tych, jakie będziemy obserwować na termometrach, w czym dużą rolę odegra bardzo słaby, a miejscami wręcz zerowy wiatr. Operując pewnym uproszczeniem, zabraknie tego naturalnego czynnika, który z łatwością mógłby sprawić, że tak wysokie wskazania na termometrach odczuwalibyśmy o wiele lepiej.

Jaka pogoda we wtorek 18 czerwca popołudniem i wieczorem?

Upałów nie zabraknie. Dzisiejszy dzień przyniesie wyczekiwane przez wiele osób niemal 30-stopniowe upały. Wyż znad Bałkanów zacznie dominować w pogodzie już nie tylko na Podkarpaciu, ale w całym pasie dzielnic południowych, czyli województw, które graniczą z Czechami i Słowacją:

Prognoza popołudnie i wieczór 18 czerwca. Fot. WXCHARTS

Cztery najcieplejsze regiony Polski, to:
● zachodnia część Dolnego Śląska (do 28 stopni),
● Opolszczyzna (27 stopni),
● Podkarpacie (do 28 stopni),
● Górny Śląsk (27 kresek).

Tylko nieznacznie chłodniej będzie w Wielkopolsce, na ziemi łódzkiej i na Mazowszu. O wiele niższe wskazania na termometrach, zbliżone do 21-23 stopni Celsjusza zobaczą mieszkańcy:
● Pomorza Zachodniego,
● Pomorza Gdańskiego,
● Warmii i Mazur,
● północnych krańców Podlasia.

Nad zdecydowaną większością Polski dominować będzie słońce. Najmniej obłoków spodziewamy się na południu kraju. Wczesnym popołudniem w Polsce centralnej i północnej może przybyć nieco chmur. Rysują się spore szanse na stworzenie „korytarza burzowego”:

Prognoza burzowa. Fot. Polscy Łowcy Burz

Jeśli prognozy Polskich Łowców Burz potwierdzą się, to jest niemal pewne, że burze wystąpią na ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, w województwie kujawsko-pomorskim i na Warmii i Mazurach. Rysują się też spore szanse na to, że zagrzmi na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Sytuacja może być bardzo napięta. Należy zachować ostrożność i stosować się do alertów RCB oraz instrukcji służb, jeśli te zostaną wydane.

Warto odnotować też, że IMGW prognozuje ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami. Te mają obowiązywać na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Pod wieczór, po przejściu frontu i towarzyszących mu komórek burzowych, w niemal całej Polsce rozpogodzi się. Rysują się niemal idealne widoki do obserwacji pięknego zachodu słońca i nocnego, rozgwieżdżonego nieba. Zapowiada się bardzo ciepła noc: od 19 do 25 stopni. Te najwyższe wskazania na termometrach będą odnotowywane na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim.

Późno w nocy z zachodu nadejdzie kolejny wielki front burzowy. Już po północy nad województwa graniczące z Niemcami nasunie się zachmurzenie z nim związane. Sam układ burzowy i towarzyszące mu ulewy najprawdopodobniej przetoczą się przez Polskę zachodnią w nocy ze wtorku na środę.

Źródło: WXCHARTS / TwojaPogoda.pl / Polscy Łowcy Burz / opracowanie własne.

prognoza polsat news