FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Planujesz lot samolotem? Sprawdź, co możesz umieścić w bagażu podręcznym

Pakowanie bagażu podręcznego, który następnie weźmie się ze sobą do samolotu, niekiedy jest nie lada wyzwaniem. Warto bowiem pamiętać, że pasażerów linii lotniczych obowiązują restrykcyjne limity dotyczące przewozu różnych przedmiotów w samolocie. Ważne jest więc odpowiednie przygotowanie i znajomość zasad dotycząca tego, jakie rzeczy można wziąć ze sobą na pokład samolotu.

Planujesz lot samolotem? Sprawdź, co możesz umieścić w bagażu podręcznym

Za duży bagaż podręczny? Licz się z dodatkowymi kosztami!

Na pokład samolotu można zabrać jeden niewielki bagaż podręczny, czyli walizkę lub plecak. Ich dopuszczalne wymiary wynoszą około 50 × 40 × 20 cm (w zależności od linii lotniczej), a waga 8-10 kg. W tanich liniach lotniczych bagaż podręczny powinien być mniejszy i mieścić się pod siedzeniem poprzedzającego fotela. Jego wymiary zazwyczaj nie powinny być większe niż 40 × 25 × 20 cm.

W większości linii istnieje możliwość dokupienia dodatkowego bagażu kabinowego o wadze do 10 kg. Co warto odnotować, w przypadku walizek do wymiaru całkowitego wliczane są również kółka i uchwyty. W klasie biznesowej lub pierwszej niektórzy przewoźnicy mogą zwiększyć dopuszczalny limit wagowy, lub ilościowy. Nadbagaż zazwyczaj jest dodatkowo płatny.

Większość linii lotniczych nie robi wyjątku nawet dla niemowląt, dlatego akcesoria, żywność i kosmetyki dla maluchów muszą mieścić się w limicie bagażu podręcznego. Na lotniskach dostępne są specjalne miejsca do sprawdzenia, czy plecak lub walizka spełniają określone normy.

Pakowanie bagażu w kilku krokach. Podpowiadamy jak się za to zabrać

Przed pakowaniem bagażu warto zrobić sobie listę rzeczy, które trzeba koniecznie zabrać. Należy przy tym uwzględnić przedmioty niezbędne i takie, które mogą się przydać podczas lotu. Jak więc zorganizować swój bagaż podręczny?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danych liniach lotniczych. Każda z nich może mieć odmienne wytyczne, które będą dotyczyć wymiarów i wagi bagażu.

Jeśli chodzi o niezbędne rzeczy, to w bagażu powinny znaleźć się dokumenty, paszport, elektronika, kosmetyki, leki pierwszej potrzeby i ubrania na zmianę. Do bagażu warto wybierać natomiast rzeczy, które łatwo się pakują i są wielofunkcyjne.

To możesz wziąć na samolot w bagażu podręcznym

Przepisy wyraźnie określają, co można zabrać na pokład samolotu. W podręcznej walizce lub plecaku mogą znaleźć się napoje i płyny w buteleczkach o pojemności 100 ml, napoje alkoholowe do 100 ml, kosmetyki (100 ml), żywność, ubrania, sprzęt medyczny, np. ciśnieniomierz oraz leki.

Płyny, w tym żele, aerozole, pasty i kremy, powinny być przelane do specjalnych buteleczek o pojemności 100 ml i umieszczone w przezroczystej torebce foliowej o pojemności maksymalnie 1000 ml. W bagażu podręcznym można przewozić również odpowiednio przygotowane i zabezpieczone papierosy elektroniczne.

Na kilka dni przed planowanym lotem należy sprawdzić regulamin konkretnej linii lotniczej, aby uniknąć problemów i dodatkowych opłat na lotnisku. Produkty zakupione w strefie bezcłowej są wyłączone z wszelkich limitów.

Tego nie możesz mieć w bagażu podręcznym

Na pokład samolotu nie wolno wnosić broni, ostrych narzędzi, środków chemicznych i toksycznych oraz sprzętu sportowego. Zakazane są substancje łatwopalne, w tym farby w aerozolu, pojemniki z gazem i petardy. Podróżujący nie przejdzie przez kontrolę bezpieczeństwa, jeśli w jego walizce znajdują się żyletki do golenia, śrubokręty, nożyczki, wiertarki, klucze francuskie, zapałki i paliwo do zapalniczek.

Ostre przedmioty, które nie służą do obrony, mogą być przewożone wyłącznie w bagażu rejestrowanym. Pakowanie alkoholu powyżej 70% również nie jest dozwolone, ponieważ jego wniesienie na pokład samolotu nie będzie możliwe. Wyjątek stanowią napoje alkoholowe zakupione w strefie bezcłowej.

prognoza polsat news