Za duży bagaż podręczny? Licz się z dodatkowymi kosztami!
Na pokład samolotu można zabrać jeden niewielki bagaż podręczny, czyli walizkę lub plecak. Ich dopuszczalne wymiary wynoszą około 50 × 40 × 20 cm (w zależności od linii lotniczej), a waga 8-10 kg. W tanich liniach lotniczych bagaż podręczny powinien być mniejszy i mieścić się pod siedzeniem poprzedzającego fotela. Jego wymiary zazwyczaj nie powinny być większe niż 40 × 25 × 20 cm.
W większości linii istnieje możliwość dokupienia dodatkowego bagażu kabinowego o wadze do 10 kg. Co warto odnotować, w przypadku walizek do wymiaru całkowitego wliczane są również kółka i uchwyty. W klasie biznesowej lub pierwszej niektórzy przewoźnicy mogą zwiększyć dopuszczalny limit wagowy, lub ilościowy. Nadbagaż zazwyczaj jest dodatkowo płatny.
Większość linii lotniczych nie robi wyjątku nawet dla niemowląt, dlatego akcesoria, żywność i kosmetyki dla maluchów muszą mieścić się w limicie bagażu podręcznego. Na lotniskach dostępne są specjalne miejsca do sprawdzenia, czy plecak lub walizka spełniają określone normy.
Pakowanie bagażu w kilku krokach. Podpowiadamy jak się za to zabrać
Przed pakowaniem bagażu warto zrobić sobie listę rzeczy, które trzeba koniecznie zabrać. Należy przy tym uwzględnić przedmioty niezbędne i takie, które mogą się przydać podczas lotu. Jak więc zorganizować swój bagaż podręczny?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danych liniach lotniczych. Każda z nich może mieć odmienne wytyczne, które będą dotyczyć wymiarów i wagi bagażu.
Jeśli chodzi o niezbędne rzeczy, to w bagażu powinny znaleźć się dokumenty, paszport, elektronika, kosmetyki, leki pierwszej potrzeby i ubrania na zmianę. Do bagażu warto wybierać natomiast rzeczy, które łatwo się pakują i są wielofunkcyjne.
To możesz wziąć na samolot w bagażu podręcznym
Przepisy wyraźnie określają, co można zabrać na pokład samolotu. W podręcznej walizce lub plecaku mogą znaleźć się napoje i płyny w buteleczkach o pojemności 100 ml, napoje alkoholowe do 100 ml, kosmetyki (100 ml), żywność, ubrania, sprzęt medyczny, np. ciśnieniomierz oraz leki.
Płyny, w tym żele, aerozole, pasty i kremy, powinny być przelane do specjalnych buteleczek o pojemności 100 ml i umieszczone w przezroczystej torebce foliowej o pojemności maksymalnie 1000 ml. W bagażu podręcznym można przewozić również odpowiednio przygotowane i zabezpieczone papierosy elektroniczne.
Na kilka dni przed planowanym lotem należy sprawdzić regulamin konkretnej linii lotniczej, aby uniknąć problemów i dodatkowych opłat na lotnisku. Produkty zakupione w strefie bezcłowej są wyłączone z wszelkich limitów.
Tego nie możesz mieć w bagażu podręcznym
Na pokład samolotu nie wolno wnosić broni, ostrych narzędzi, środków chemicznych i toksycznych oraz sprzętu sportowego. Zakazane są substancje łatwopalne, w tym farby w aerozolu, pojemniki z gazem i petardy. Podróżujący nie przejdzie przez kontrolę bezpieczeństwa, jeśli w jego walizce znajdują się żyletki do golenia, śrubokręty, nożyczki, wiertarki, klucze francuskie, zapałki i paliwo do zapalniczek.
Ostre przedmioty, które nie służą do obrony, mogą być przewożone wyłącznie w bagażu rejestrowanym. Pakowanie alkoholu powyżej 70% również nie jest dozwolone, ponieważ jego wniesienie na pokład samolotu nie będzie możliwe. Wyjątek stanowią napoje alkoholowe zakupione w strefie bezcłowej.