FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czarne flagi na hiszpańskich plażach. Co to oznacza?

Sezon wakacyjny już bardzo blisko, a hiszpańskie media obiegła niepokojąca informacja, która dotyczy tamtejszych plaż. Wiele z nich nie spełnia określonych norm, a do wody trafiają nawet ścieki i inne zanieczyszczenia. Z tego względu kurorty w Hiszpanii, zarówno te na lądzie, jak i na wyspach, nie mają powodów do zadowolenia. Czarnych flag jest zaskakująco sporo!

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Czarna flaga na 48 plażach w Hiszpanii

Organizacja Ekolodzy w Akcji co roku przedstawia raport, w którym omawiane są najważniejsze przypadki zanieczyszczeń i złego zarządzania środowiskiem wybrzeża Hiszpanii. W tym roku przyznano łącznie 48 czarnych flag. Szczególny nacisk położono na problemy społeczne i środowiskowe spowodowane przez turystykę i urbanizację pasa nadmorskiego. Problem ten dotyczy zwłaszcza popularnych wśród turystów nie tylko z Polski, ale i z całej Europy… Wysp Kanaryjskich!

Według ekologów to właśnie turystyka i urbanizacja hiszpańskiego nabrzeża sprawiają, że plaże są coraz bardziej zanieczyszczone. Ekolodzy oskarżają władze, że przechwalają się one turystycznymi rekordami, a lokalna społeczność oraz tamtejsza flora i fauna są marginalizowane, spychane na dalszy plan.

Zanieczyszczenia na plaży niszczą lokalne ekosystemy i realnie zagrażają także i nam. Fot. Pixabay
Zanieczyszczenia na plaży niszczą lokalne ekosystemy i realnie zagrażają także i nam. Fot. Pixabay

Chemikalia i zanieczyszczenia na hiszpańskich plażach

Warto zaznajomić się z mapą, która obejmuje aż 48 popularnych kurortów i plaż, które otrzymały tzw. czarne flagi. Świadczą one o zanieczyszczeniach oraz problemach związanych z zarządzaniem środowiskiem. 12 czarnych flag przyznano z powodu wycieków chemikaliów, wadliwych warunków sanitarnych oraz problemów z oczyszczaniem. Sześć z kolei przyznano powodu zanieczyszczeń chemicznych, światła lub hałasu.

Na liście znajdują się plaże zarówno na Wyspach Kanaryjskich, Balearach, jak i w kontynentalnej części Hiszpanii. Przykładem jest plaża El Amerador w El Campello, na północ od Alicante. Przyznano jej czarną flagę z powodu pobliskiej oczyszczalni, pompującej część ścieków bezpośrednio do morza. Plaża Talamanca na Ibizie również znalazła się na tej liście z powodu katastrofalnych szkód wyrządzonych podwodnej roślinności przez nielegalnie kotwiczące łodzie.

Problem powstających psich plaż

Z raportu organizacji Ekolodzy w Akcji wynika, że jednym z najpoważniejszych problemów stają się plaże, na które można przychodzić z psami. Inicjatywa wyznaczania psich plaż jest mocno rozwijana przez władze miejskie, ale często pomija kryteria środowiskowe. Wybierane są plaże mniej wartościowe turystycznie, które jednocześnie stanowią ważne siedliska morskich ptaków i zwierząt.

Jak uniknąć czarnych flag?

Turyści, którzy planują wakacje w Hiszpanii i chcą cieszyć się pięknymi, czystymi plażami, powinni sprawdzić, czy nie mają one czarnych flag. Można to zrobić, odwiedzając stronę internetową organizacji Ecologistas en Acción albo pobierając ich aplikację mobilną. Dostępna jest tam mapa i opis wszystkich plaż z czarnymi flagami. Ekolodzy wskazują też te przyjazne, zielone, które są odpowiednio zaopiekowane.

W przypadku natrafienia na miejsce z czarną flagą lepiej unikać kąpieli w wodzie oraz leżenia na piasku, ponieważ może to być niebezpieczne dla zdrowia. Zamiast tego warto poszukać innej plaży w okolicy lub wybrać inną formę aktywności, np. zwiedzanie, piesze wycieczki czy sporty wodne. Można również zgłosić problem do lokalnych władz lub organizacji ekologicznych, domagając się poprawy sytuacji.

Źródło: Ecologistas en Acción / opracowanie własne.

prognoza polsat news