Pająki Joro coraz bliżej Nowego Jorku
Trichonephila clavata, znane również jako pająki Joro, obserwuje się w Stanach Zjednoczonych od dekady, ale początkowo ich zasięg był bardzo ograniczony. Dotychczas występowały głównie w południowo-wschodniej części kraju, jednak wszystko wskazuje na to, że ocieplający się klimat pomaga im kolonizować nowe tereny.
O powadze sytuacji dobitnie świadczy informacja, jaką podzieliła się ze swoimi widzami stacja CBS News: informuje ona, że prowadzone władze stanowe i rządowe na różnych szczeblach przygotowują już różne scenariusze, by zachować sytuację pod kontrolą.
Czy mieszkańcy Nowego Jorku mają czego się obawiać?
Z ostatnich badań naukowców z Clemson University wynika, że pająki Joro pojawiły się już w większości stanów na wschodzie USA, w tym na Florydzie, w Alabamie, Tennessee i Wirginii Zachodniej. David Coyle, ekspert w dziedzinie gatunków inwazyjnych z Uniwersytetu Clemson, ocenił, że Joro potrafią przystosować się praktycznie do każdych warunków.
Informacje te potwierdził Andy Davis, ekolog z Uniwersytetu Georgii, który zauważył, że zwierzęta te doskonale odnajdują się zarówno w tych nieco bardziej „dzikich” warunkach, jak i w miastach. Można zaobserwować je na latarniach ulicznych, słupach telefonicznych i liniach wysokiego napięcia, czyli miejscach, gdzie nie widuje się innych odmian pajęczaków.
Joro są jadowite, jednak nie są groźne dla człowieka, ponieważ ich kolce jadowe nie są w stanie przebić ludzkiej skóry. Ich głównym pożywieniem są pluskwiaki Lycorma delicatula. Paradoksalnie oznacza to, że „straszne pająki”, jak coraz częściej nazywa się je w USA, mogą znacząco przysłużyć się tamtejszemu ekosystemowi.
Na ich korzyść przemawia również to, że są to pajęczaki bardzo spokojnie bytujące, które nie przejawiają agresji w stosunku do ludzi. Naukowcy znaleźli też dowody na to, że pająki Joro potrafią współistnieć z rodzimymi gatunkami.
Umiejętność latania pająków Joro
Niepokój wśród ludności budzi nie tylko inwazyjność pająków Joro, ale także ich rozmiary, ponieważ długość ciała samic może wynosić nawet 8 cm. Dodatkowo pająki te potrafią… latać!
Zdolność ta nie wynika oczywiście z posiadania skrzydeł, a raczej z bardzo ciekawej taktyki, jaką opanowały te stworzenia. Pająki Joro przemieszczają się na duże odległości, ponieważ są unoszone wiatrem dzięki długim sieciom, tworzonym z pajęczych nici, które działają jak lotnia, na dzięki której podróżują.
Źródło: CBS News / opracowanie własne.