FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Grecja i Włochy i Bułgaria toną w upałach. Władze wprowadzają obostrzenia. Jeśli wybierasz się tam na urlop, zawczasu sprawdź pogodę

To, że w Polsce nie notujemy obecnie zbyt wysokich temperatur nie oznacza, że upały nie docierają do innych regionów Europy. Bardzo trudna sytuacja rysuje się zwłaszcza w Grecji, ale niepokojąco wysokie wskazania termometrach dotarły też do Włoch!

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Sytuacja pogodowa w Grecji: co musisz wiedzieć przed urlopem?

Mieszkańcy słonecznej Hellady wciąż zmagają się z upałami i temperaturami przekraczającymi 40°C. Władze wprowadziły szereg obostrzeń, wśród których warto wskazać na zamknięcie wybranych atrakcji turystycznych.

Upały objęły całą kontynentalną Grecję. Trudna sytuacja pogodowa utrzymuje się też na tamtejszych wyspach. Fot. Meteoalarm.org

Mieszkańcy otrzymali zalecenia, by unikać wychodzenia z domu w czasie największych upałów. Niestety, ale sporo wskazuje na to, że Grecy jeszcze przez dłuższy czas nie odetchną od lejącego się z nieba żaru. Wybrane modele pogodowe podpowiadają, że kolejna fala upałów nadejdzie szybko.

Upały na południu Włoch. Dwa regiony szczególnie zagrożone

Turyści planujący spędzić urlop na Sycylii powinni zdecydowanie dbać o nawodnienie. Mimo tego, że ten region Italii nie uchodzi za przesadnie gorący, tak w tym roku pogoda na wyspie może mocno zaskakiwać. Upały dają się też we znaki mieszkańcom regionu Basilicata.

Jakby tego było mało, północna część kraju zmaga się z burzami i przelotnymi opadami deszczu. Weekend zapowiada się bardzo gorący zwłaszcza na Sycylii - tam wciąż powyżej 30°C. Im dalej na północ, tym chłodniej, jednak wciąż upalnie: osoby wypoczywające w części kontynentalnej Włoch muszą liczyć się z termiką zbliżoną do 27-29°C.

Skwar w Bułgarii

Dwa najpopularniejsze regiony, które każdego roku odwiedzają tysiące naszych rodaków (Burgas i Varna) również mierzą się z upałami. Te napędza dokładnie ta sama masa powietrza, która tak mocno daje się we znaki w Grecji.

Żar leje się z nieba nie tylko w Grecji. Upały doskwierają też w Macedonii Północnej, Bułgarii i południowej Rumunii. Fot. WXCHARTS

Nic nie wskazuje na to, by upał odpuścił przez weekend lub w nadchodzącym tygodniu. Wtedy nadal liczymy na 30-31°C, jednak raz na jakiś czas pogodę mogą popsuć lokalne burze. Władze Bułgarii nie zdecydowały się - póki co - na zamykanie m.in. lokalnych atrakcji turystycznych.

Źródło: WXCHARTS / MeteoAlarm.org / opracowanie własne.

prognoza polsat news