FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wybuchł wulkan. Lepiej zmień swoje plany urlopowe

Czynne wulkany znajdziemy w wielu regionach świata, w tym także w Europie, gdzie raz na jakiś czas przypomina o sobie Etna. Tym razem zagrożenie dotyczy jednak innego popularnego turystycznego kierunku - mowa o Hawajach. Co tam się właśnie dzieje?

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Kilauea poważnie zagraża urlopowiczom, którzy wybierają się na Hawaje

Wulkan jest aktywny sejsmicznie już od jakiegoś czasu. W poniedziałek doszło do pierwszego wybuchu. Do zdarzenia doszło około godziny 12:30 czasu lokalnego, na Wielkiej Wyspie na Hawajach.

Zarządca parku narodowego oraz Amerykańska Służba Geologiczna potwierdzili, że ze szczelin na szczycie wydobywa się lawa. W tej chwili lawa wylewa się z izolowanej części wulkanu, do której nie można dotrzeć samochodem lub na piechotę.

Wulkan Kilauea

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W zeszłym roku Kilauea wybuchała trzykrotnie, przyciągając tłumy turystów do Parku Narodowego Wulkanów Hawajów. W 2018 r. wulkan wybuchał przez trzy miesiące z rzędu, niszcząc ponad 700 obiektów, w tym 200 domów na Wielkiej Wyspie, co doprowadziło do przymusowego przesiedlenia ponad trzech tysięcy mieszkańców.

Źródło: GeologyHub.

Jakie czynne wulkany zagrażają nam w Europie?

1. Campi Flegrei, Włochy - superwulkan położony w rejonie Neapolu. Naukowcy ostrzegają, że może przebudzić się w każdej chwili. Jego przeszłe erupcje były katastrofalne, m.in. 30 tys. lat temu przyczynił się do zagłady neandertalczyków. Kolejny wybuch może zagrozić milionom Europejczyków.

2. Wezuwiusz, Włochy - wulkan nad Zatoką Neapolitańską. W 79 r. n.e. zniszczył Pompeje, Herkulanum i Stabie. Zaliczany do najniebezpieczniejszych wulkanów świata ze względu na dużą aktywność w przeszłości. Wulkanolodzy uważają, że Wezuwiusz i Campi Flegrei są połączone i mogą wybuchnąć jednocześnie!

3. Etna, Włochy - największy czynny wulkan w Europie (3323 m n.p.m.) na Sycylii. Bardzo aktywny, dotąd wybuchał ponad 200 razy, ostatnio w 2009 r. Najsilniejsza erupcja w 1669 r. zniszczyła Katanię. Dolne stoki są gęsto zaludnione, co stanowi duże zagrożenie.

4. Santoryn, Grecja - wulkan, którego krater znajduje się w morzu, otoczony wyspami. Erupcja ok. 1600 r. p.n.e. mogła przyczynić się do upadku kultury minojskiej. Wciąż aktywny, choć ostatnia duża erupcja miała miejsce w XVI w.

5. Kolumbo, Grecja - największy z ok. 20 podmorskich wulkanów w pobliżu Santorini. Położony płytko (500 m), ostatnia duża erupcja w 1650 r. Niedawno polscy naukowcy odkryli, że komora wulkanu zaczyna wypełniać się magmą. Kolejny potężny wybuch może wywołać niszczące tsunami, które poważnie zagrozi wszystkim krajom z basenu Morza Śródziemnego.

Źródło: USA Today / GeologyHub na YouTube / opracowanie własne.

prognoza polsat news