FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Komary tygrysie już w Czechach i na Słowacji. Czy w tym roku dotrą do Polski?

Komary tygrysie stanowią większe zagrożenie w porównaniu do „tradycyjnych” występujących nad Wisłą gatunków, takich jak komar widliszek czy komar brzęczący. Oficjalnie nie potwierdzono jeszcze ich obecności na terenie Polski, choć zaobserwowano je u sąsiadów - w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Czy w tym roku pojawią się w Polsce?

Komary tygrysie już w Czechach i na Słowacji. Czy w tym roku dotrą do Polski?

Komary tygrysie coraz bliżej Polski

W ostatnich latach media informują o wzrastającej obecności tego gatunku w różnych częściach Europy. Mowa o Hiszpanii, Francji, Włochach, Belgii czy Niemczech. Od niedawna natomiast owady dotarły do naszych południowych sąsiadów. Widuje się je już w Czechach i na Słowacji. 

Komary tygrysie pierwotnie występowały w południowo-wschodniej Azji oraz na wyspach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Zmiany klimatyczne doprowadziły do tego, że gatunek rozprzestrzenił się na inne kontynenty. Wpływ na to ma także masowy transport towarów, gdzie gatunek ten często składa jaja. Jeśli statek zmierza np. do Europy, to kolejne pokolenie komarów wylęga się już u nas, na Starym Kontynencie.

Niepokoić może również to, że komary tygrysie coraz szybciej adaptują się do nowych środowisk. Stanowią więc dodatkowe zagrożenie dla ludzi na całym świecie, ponieważ roznoszą groźne choroby.

Naukowcy uważają, że insekty te są jednymi z głównych winowajców szybkiego rozprzestrzeniania się dengi. Kontynuacja obecnej tendencji związanej z wysoką emisją gazów cieplarnianych oraz wzrostem liczby ludności spowoduje, iż do końca tego stulecia aż 4,7 miliarda osób zamieszka na obszarach dotkniętych chorobami przenoszonymi przez te zwierzęta.

W jaki sposób rozpoznać komara tygrysiego?

Komar tygrysi może być podobny pod względem rozmiaru do typowych komarów brzęczących i widliszków spotykanych w Polsce, ale niektóre osobniki osiągają długość nawet do 10 mm, czyli mogą być o 4 mm dłuższe. Charakteryzują się ciemnym odwłokiem oraz odnóżami, które są ozdobione białymi paskami i kropkami.

Fot. Freepik

Jakie groźne choroby dla człowieka roznosi komar tygrysi?

Komary tygrysie to owady, które roznoszą wiele chorób. Do tych najbardziej niebezpiecznych zaliczyć można:

  • Dengę - objawia się symptomami przypominającymi grypę z wysypką, a w niektórych przypadkach może przechodzić w postać krwotoczną, która charakteryzuje się wybroczynami i krwawieniem z błon śluzowych. W efekcie prowadzi do poważnych powikłań, a w tym do wstrząsu i śmierci.
  • Gorączkę Zachodniego Nilu - daje objawy typowe dla grypy, jednak w cięższych przypadkach mogą pojawić się osłabienie mięśni, nudności, wymioty, problemy z koordynacją i zaburzenia świadomości. Mogą także pojawić się przewlekłe powikłania, jak np. chroniczne zmęczenie, problemy z pamięcią czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Gorączkę chikungunya - charakteryzuje się podwyższoną temperaturą i bólami stawów, które mogą utrzymywać się długo po wyzdrowieniu, a powikłania najczęściej dotyczą oczu, serca i układu nerwowego.
  • Żółtą febrę - objawia się gorączką, dreszczami, bólami mięśni, osłabieniem, a w ciężkich przypadkach także żółtaczką, krwiomoczem, bólami brzucha i krwawieniami z błon śluzowych. Może ona także prowadzić do niewydolności nerek, zapalenia mózgu i mięśnia sercowego. Co jednak ważne, jest możliwość zaszczepienia się przeciwko tej chorobie.

prognoza polsat news