FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jak zwalczyć komary? Pomagając tym gatunkom zwierząt i sadząc te rośliny

Komary to prawdziwa zmora letnich wieczorów. Ich uciążliwe brzęczenie i bolesne ukąszenia potrafią zepsuć wymarzony urlop spędzany na świeżym powietrzu. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, by skutecznie ograniczyć populację tych owadów w naszym otoczeniu. Wystarczy wesprzeć zwierzęta, które chętnie je zjadają oraz posadzić rośliny, których zapachu te insekty nie znoszą. Jakie to gatunki? Oto nasz poradnik, jak bez użycia chemii zadbać o spokojne i wolne od komarów lato.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nie tylko jerzyk! Zobacz jakie zwierzęta żywią się komarami

O tym, jaką skutecznością w polowaniu na komary wykazują się jerzyki, napisano już wiele. I zdecydowana większość z tych informacji to prawda. Jeden dorosły osobnik potrafi zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie!

Warto więc zadbać o to, by w okolicy naszego domu znalazły się budki lęgowe dla tych ptaków. Pamiętajmy jednak, że jerzyki to nie jedyni sprzymierzeńcy w walce z komarami. Owadami tymi chętnie żywią się również:
jaskółki, w tym oknówki, które chętnie zakładają gniazda w domach i blokach. Można im to ułatwić, wieszając specjalne półeczki,
ważki i ich larwy - są jednymi z największych naturalnych wrogów komarów. Jeśli mamy w ogrodzie oczko wodne, zadbajmy o to, by ten gatunek również tam się zadomowił,
karasie, słonecznice i liny, które zjadają larwy komarów. Warto wpuścić je do okolicznych stawów. Ich skuteczność w polowaniu na te insekty jest ogromna,
● naturalnie bytujące w Polsce pająki, które polują na komary w swoich sieciach. Jeśli zobaczymy, że na ogrodzie utkały ogromne sieci, warto je pozostawić.

Fot. za Freepik
Ważka - jeden z największych wrogów komarów. Fot. Freepik

Rośliny odstraszające komary - oto nasze TOP 5 propozycji

Kolejnym naturalnym sprzymierzeńcem w walce z komarami są rośliny, których zapachu te owady nie znoszą. Warto posadzić je w ogrodzie lub na balkonie, by cieszyć się nie tylko pięknem kwiatów, ale też spokojem w letnie wieczory.

Te, które wykazują największą skuteczność w walce z komarami, to:
lawenda - jej intensywny zapach działa na komary odstraszająco. To także piękna roślina ozdobna,
mięta - nie tylko odstrasza komary, ale też świetnie sprawdza się jako dodatek do napojów i deserów,
kocimiętka - komary nie cierpią jej zapachu, za to koty ją uwielbiają. Kocimiętka pięknie prezentuje się na rabatach,
rozmaryn - to zioło nie tylko znakomicie sprawdza się w kuchni, ale też skutecznie odstraszy insekty z ogrodu,
pelargonie - te popularne kwiaty balkonowe wydzielają aromat, który trzyma komary z daleka, choć nie jest to idealny wybór dla alergików. Jeśli jednak pyłki nie są ci straszne, warto je posadzić!

prognoza polsat news