FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Z nieba spadł grad wielkości ananasa. Anomalie pogodowe trwają w najlepsze

Grad to zjawisko bardzo niebezpieczne - nie tylko dla roślin, ale i dla nas i naszego mienia. Nie brakuje sytuacji, kiedy nawet niewielkich rozmiarów grad potrafi wyrządzić spore straty. A jeśli opad ma niemal kilkanaście centymetrów, to jesteśmy już tylko o krok od tragedii.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rekordowy grad w Hiszpanii… i Teksasie

Imponujący grad o przekroju niemal 18 cm spadł w Teksasie. To właśnie za oceanem zjawisko było szczególnie niebezpieczne. Oczywiście niecały opad składał się z kulek gradowych tak imponującej wielkości. Nie zabrakło też nieco mniejszego opadu, którego średnicę można przyrównać do piłki do tenisa.

Rekordowy opad gradu był wielkości dłoni dorosłego mężczyzny. Fot. Phys.org
Rekordowy opad gradu był wielkości dłoni dorosłego mężczyzny. Fot. Phys.org

Obecnie naukowcy ustalają, czy ten kamień gradowy nie jest największym tego typu „znaleziskiem” w całym Teksasie. Wciąż oficjalny rekordzista został znaleziony pod miejscowością Hondo w 2021 roku i miał średnicę zbliżoną do 17 cm.

Gradobicia dają się we znaki w Hiszpanii

Fatalne warunki pogodowe nie oszczędzają też Hiszpanii - zwłaszcza Katalonii. Burza gradowa, która przetoczyła się przez region Penedès kilka dni temu, trwała zaledwie pół godziny, jednak zdewastowała niemal 1500 hektarów upraw winorośli.

Szacuje się, że nie uda się zebrać niemal 7 milionów kilogramów winogron, których szacunkowa wartość przekracza 5 milionów euro.

Źródło: Phys.org / Guardian / opracowanie własne.

prognoza polsat news