FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tornado przetoczyło się przez autostradę. Co najmniej sześć domów zniszczonych [WIDEO]

O tym, jak niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym są tornada, nie trzeba nikogo przekonywać. Te niestety coraz częściej dają się we znaki także i u nas, w Europie. Tym razem śmiercionośny żywioł dał się we znaki osobom podróżującym przez stan Maryland. A wszystko nagrał operator drona!

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Wiejące z prędkością 160 km/h tornado na autostradzie w USA!

Tegoroczny sezon obfituje w ekstremalne zjawiska pogodowe nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Dopiero co pisaliśmy o anomaliach pogodowych w Dolinie Śmierci, a obywatele USA już mierzą się z kolejnymi niebezpiecznymi aberracjami.

Tym razem padło na tornado, które poważnie skomplikowało sytuację w Gaithersburgu w stanie Maryland. Lokalne władze wciąż liczą straty, jednak wszystko wskazuje na to, że żywioł zniszczył co najmniej sześć domów. W tej chwili nie wiadomo nic o osobach poszkodowanych.

Zobacz, jak żywioł przetaczał się przez pełną aut autostradę:

Źródło: The Weather Channel na YouTube.

Czy tornada zagrażają nam w Polsce?

Niestety tak. Choć kojarzone są głównie ze Stanami Zjednoczonymi, stanowią również realne zagrożenie w naszym kraju. W ostatnich latach obserwuje się wzrost częstotliwości i intensywności tych zjawisk, co jest związane z globalnymi zmianami klimatycznymi.

Tornada te, choć zazwyczaj mniej śmiercionośne niż ich odpowiedniki z USA, mogą osiągać znaczną siłę i powodować poważne zniszczenia. Nagrania z najpotężniejszych tornad w Polsce znajdziesz tutaj: https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2024-05-03/tornada-zabily-w-polsce-ponad-100-osob-niektore-byly-tak-potezne-jak-w-usa-nagrania/.

Te najbardziej spektakularne to przede wszystkim:
● Tornado w Lublinie w 1931 roku: szacowana prędkość wiatru wahała się od 396 do 522 km/h. Było to jedno z najsilniejszych tornad w historii Polski, które bez trudu niszczyło nawet budynki o murach 50 cm grubości!
● Seria tornad w 2022 roku: przez województwa lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i małopolskie przeszła seria kilkunastu tornad. Niektóre osiągnęły siłę F2 w skali Fujity.
● Tornado w Borach Tucholskich w 2012 roku: żywioł zniszczył kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i 520 ha lasów.

Szacuje się, że w ciągu ostatniej dekady przez nasz kraj przeszło ponad 100 udokumentowanych tornad, z czego aż 61 w ostatnich latach. Te dane wskazują na rosnące zagrożenie związane z tymi zjawiskami atmosferycznymi.

Źródło: The Weather Channel na YouTube.

prognoza polsat news