FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jesteś osobą wrażliwą na zmiany pogody? Niestety nie mamy dobrych wieści

Od kilku tygodni pogoda w Polsce zmienia się niczym w kalejdoskopie. Gorące dni przeplatamy chłodnymi, a piękne, słoneczne niebo raz po raz zasłaniają gęste chmury z opadami deszczu, a nierzadko i burzami. To fatalne warunki dla meteopatów, czyli osób wrażliwych na zmiany warunków meteo. Niestety, ale sobota raczej nie będzie dla tych osób łaskawa.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Jaki biomet w sobotę w Polsce?

Osoby wrażliwe na zmianę pogody czeka dziś prawdziwa huśtawka nastrojów. Wczesnym rankiem, jak kraj długi i szeroki, biomet będzie korzystny. Przez kilka pierwszych godzin dnia warunki dla osób szczególnie narażonych na migrenę będą całkiem dobre. Niestety sytuacja szybko ulegnie zmianie.

Już wczesnym popołudniem biomet w zdecydowanej większości Polski będzie neutralny lub negatywny:

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Najtrudniejsze warunki będą panować:
● na Pomorzu Gdańskim,
● na Warmii i Mazurach,
● na Górnym Śląsku,
● w Małopolsce.

W pasie centralnym pogoda przez większość dnia pozostanie dla nas obojętna, jednak z trendem do jej negatywnego wpływu na samopoczucie - zwłaszcza w godzinach wieczornych. Dobre warunki biometeo utrzymają się tylko na krańcach północno-wschodnich, zwłaszcza na Suwalszczyźnie.

Komu złe warunki biometeo zagrażają szczególnie?

Niekorzystne warunki biometeorologiczne mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie większości społeczeństwa, jednak niektóre grupy są na nie szczególnie wrażliwe. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
● osoby starsze,
● dzieci (zwłaszcza małe),
● borykający się z chorobami o podłożu reumatycznym i neurologicznym,
● migrenowcy,
● osoby zmagające się z depresją.

Naukowcy argumentują, że większą wrażliwością na niekorzystny biomet odznaczają się mieszkańcy dużych miast. Eksperci uważają, że wynika to z dużej ekspozycji na stres. Meteopatia w mniejszym stopniu daje się we znaki osobom aktywnym fizycznie.

O tym, jak radzić sobie z tą meteopatią możesz przeczytać tutaj: https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2017-04-28/jestes-meteopata-sprawdz-jak-z-tym-skutecznie-walczyc_1607686/.

Zły biomet - oto najpopularniejsze objawy

Niekorzystne warunki biometeorologiczne mogą objawiać się na wiele sposobów. Oto lista najpowszechniejszych symptomów:
● pogorszenie samopoczucia i nastroju,
● rozdrażnienie,
● apatia,
● osłabienie organizmu, zmęczenie,
● nadmierna senność lub - wręcz przeciwnie - bezsenność,
● problemy z koncentracją,
● bóle głowy, zwłaszcza migrenowe,
● bóle kostno-stawowe u osób starszych i cierpiących na choroby reumatyczne,
● duże wahania ciśnienia tętniczego,
● zaburzenia rytmu pracy serca,
● nasilenie objawów astmy i duszności.

Warto pamiętać, że wrażliwość na zmiany pogodowe jest kwestią indywidualną. U niektórych osób objawy mogą być bardzo nasilone i utrudniać codzienne funkcjonowanie, podczas gdy inni nie odczuwają większych dolegliwości nawet przy niekorzystnym biomecie.

Jak radzić sobie z niekorzystnym biometem?

Choć nie da się całkowicie uniknąć wpływu niekorzystnych warunków biometeorologicznych, istnieje kilka sposobów, by złagodzić ich negatywne skutki. Przede wszystkim warto zadbać o regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, najlepiej z dala od miejskiego zgiełku.

Spacery i przebywanie wśród zieleni pozwalają zredukować stres i poprawić nastrój. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrowa, zbilansowana dieta. W przypadku bólów głowy związanych ze zmianami ciśnienia atmosferycznego można sięgnąć po łagodne leki przeciwbólowe - oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Dobrym sposobem na poprawę samopoczucia przy złym biomecie jest poświęcenie czasu na relaks i ulubione zajęcia. Istotne jest również dostosowanie planów i aktywności do prognozowanych warunków pogodowych. Pomocne w tym może być śledzenie komunikatów biometeorologicznych na naszej stronie.

prognoza polsat news