FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ptasznik ukraiński już w Polsce. Wszystko przez ocieplenie klimatu. Czy jest się czego obawiać?

Ptasznik ukraiński to jeden z największych pająków występujących w Europie Środkowej. Zmiany klimatyczne i ocieplenie sprzyjają jego migracji na nowe tereny, w tym do Polski. Czy obecność tego gatunku stanowi dla nas zagrożenie?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Najważniejsze informacje o ptaszniku ukraińskim

Ptasznik ukraiński (Lycosa singoriensis) to duży pająk z rodziny pogońcowatych (Lycosidae). Dorosłe samice osiągają długość od 28 do 40 mm (bez odnóży) i ważą od 2,6 do 7 g, co czyni je największymi pająkami w Europie Środkowej. Samce są nieco mniejsze. Gatunek ten charakteryzuje się masywnymi szczękoczułkami zbudowanymi z grubej podstawy i ruchomych kolców jadowych. Jego ubarwienie jest ciemnobrązowe, z jaśniejszymi plamami na odwłoku.

Ptasznik ukraiński żyje w norach o średnicy 2-4 cm i długości 30-60 cm, które są wyłożonych nicią. Wejście często jest również pokryte oprzędem. W dzień pająk przebywa na dnie nory, zaś nocą czyha na ofiarę tuż przy wejściu. Po upolowaniu zdobyczy zaciąga ją w głąb tunelu.

Gdzie w Polsce można natknąć się na ptasznika ukraińskiego?

Ptasznik ukraiński jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym od Chin do środkowej Europy. Najbardziej wysunięty na zachód punkt jego zasięgu występowania znajduje się we wschodniej Austrii. W Polsce ptasznik ukraiński pojawia się głównie w regionach południowo-wschodnich, takich jak Podkarpacie i Lubelszczyzna. Preferuje tereny stepowe, suche i z dużą ekspozycją słoneczną.

W naszym klimacie szczególnie upodobał sobie:
● łąki,
● pola uprawne,
● skraje lasów.

Co warto odnotować, gatunek czasem występuje też w miastach! Zwłaszcza w ogrodach, na nieużytkach oraz w parkach. Ptasznik ukraiński rzadko jest widywany przez ludzi, jednak jego obecność może być zauważalna przez charakterystyczne nory.

Czy ugryzienie ptasznika ukraińskiego jest niebezpieczne dla ludzi?

Ugryzienie ptasznika ukraińskiego może być bolesne, ale zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Objawy po ugryzieniu mogą obejmować:
● zaczerwienienie i obrzęk w miejscu ugryzienia,
● ból, który może być intensywny ze względu na duże rozmiary kolców jadowych,
● ślady po ugryzieniu, które są widoczne i mogą utrzymywać się przez kilka-kilkanaście dni.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak:
● trudności w oddychaniu,
● obrzęk warg i gardła,
● przyspieszone bicie serca,
● spadek ciśnienia krwi i wstrząs.

Jeśli po ugryzieniu pojawią się powyższe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto jednak pamiętać o tym, że ten gatunek pająka nie uchodzi za zbyt agresywny w stosunku do ludzi. Nieczęsto dochodzi do sytuacji, by niczym niesprowokowany osobnik zaatakował człowieka, choć nie można w stu procentach wykluczyć takiego scenariusza.

Co robić po ugryzieniu przez ptasznika ukraińskiego?

W przypadku ugryzienia przez ptasznika ukraińskiego można postępować zgodnie z poniższymi zasadami:
● umyj miejsce ugryzienia: dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i bakterie,
● zastosuj środek antyseptyczny: nałóż na ranę środek dezynfekujący, aby zapobiec infekcji,
● przyłóż zimny kompres: jego zastosowanie może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból,
● obserwuj objawy: cyklicznie monitoruj miejsce ugryzienia i ogólny stan zdrowia. Jeśli pojawią się objawy alergiczne, natychmiast skontaktuj się z lekarzem,
● unikaj drapania rany: to prosta droga do infekcji.

prognoza polsat news