FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

El Nino: jak ten fenomen klimatyczny wpłynie na Twoje wakacje?

El Nino to zjawisko charakteryzujące się anomalnym ociepleniem wód powierzchniowych w rejonie równikowym Pacyfiku, które może mieć znaczący wpływ na pogodę w Europie, w tym także w Polsce.

Fot. Freepik
Fot. Freepik

Ten cykliczny wzorzec pogodowy, występujący co 2-7 lat, powoduje zmiany w cyrkulacji atmosferycznej i oceanicznej, co z kolei prowadzi do zmian w rozkładzie opadów, temperatur i częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. burz czy gradobić. Planujesz urlop? Zobacz, jak El Nino może wpłynąć na Twoje plany!

Czym jest El Nino i co musisz o nim wiedzieć?

El Nino (hiszp. El Niño) to zjawisko klimatyczne polegające na anomalnym ociepleniu wód powierzchniowych w rejonie równikowym Pacyfiku Wschodniego. Normalnie, wiatry zwrotnikowe wieją ze wschodu na zachód, powodując wypływanie chłodnych wód z głębin oceanu u wybrzeży Ameryki Południowej. Jednak podczas El Nino te wiatry słabną lub odwracają swój kierunek, co prowadzi do gromadzenia się ciepłych wód w rejonie wschodniego Pacyfiku.

Mimo tego, że zmiany te - na pierwszy rzut oka - dzieją się daleko od Europy i Polski, to oddziałują one realnie na klimat także i u nas. W jaki sposób? El Nino wpływa na rozkład opadów, temperatury i częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Efekty te mogą trwać od 9 do 12 miesięcy, a samo zjawisko powtarza się co kilka lat.

El Nino jest częścią większego cyklu klimatycznego znanego jako ENSO, który obejmuje również fazę chłodną, zwaną La Nina. Podczas La Nina, wiatry zwrotnikowe są silniejsze, co prowadzi do wypływania chłodnych wód z głębin oceanu i ochłodzenia powierzchni wód w rejonie równikowego Pacyfiku - to prosta droga do kolejnych anomalii pogodowych na świecie, których zresztą doświadczamy dość często.

El Nino a wakacje w 2024 roku: co musisz wiedzieć?

Według prognoz meteorologicznych, El Nino, które rozpoczęło się w 2023, będzie nadal oddziaływać na pogodę w tym roku. Główne modele pogodowe są zgodne, że zjawisko będzie mieć znaczący wpływ na nasze wakacyjne plany.

Czego możemy spodziewać się w Europie?

● Europa Północna: Latem El Nino może doprowadzić do o wiele wyższych wskazań na termometrach. Może być nie tylko ciepło, ale wręcz upalnie! Niestety, ale w parze z wysoką temperaturą mogą wystąpić też ogromne, przekraczające normę wieloletnią opady deszczu. Tym zaś mogą towarzyszyć huragany oraz burze z gradem.

● Europa Południowa: W krajach śródziemnomorskich istnieje realne ryzyko intensywnych opadów deszczu i powodzi - te zaś mogą prowadzić do osunięć ziemi. Regiony takie jak Hiszpania, Włochy i Grecja mogą doświadczyć opadów znacząco przekraczających normy wieloletnie, co może wpłynąć na plany wakacyjne i dostępność niektórych atrakcji turystycznych.

● Europa Środkowa: w naszej części kontynentu El Nino może prowadzić do zmiennych warunków pogodowych. Możliwe są zarówno okresy suszy, jak i intensywnych opadów deszczu. Warto śledzić prognozy pogody i być przygotowanym na różne scenariusze, zwłaszcza jeśli planujesz wakacje na świeżym powietrzu. Ze szczególną uwagą warunki meteorologiczne powinni śledzić entuzjaści wycieczek górskich - tam pogoda może zmieniać się zaskakująco szybko, wręcz z godziny na godzinę.

Pamiętaj, że El Nino to złożone zjawisko, a jego wpływ na pogodę może się różnić w zależności od regionu. Nie można też precyzyjnie określić, przez jak długi czas anomalie będą towarzyszyć nam podczas nadchodzącego sezonu urlopowego. Warto śledzić aktualne prognozy pogody na naszej stronie i dostosować je do zapowiadanych warunków meteo.

prognoza polsat news