FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W niedzielę po południu i wieczorem potężne burze gradowe. W których regionach kraju?

W niedzielę obowiązuje pomarańczowy i żółty alarm pogodowy z powodu ryzyka wyjątkowo gwałtownych burz z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Niedziela pod znakiem burz. Fot. Pixabay.
Niedziela pod znakiem burz. Fot. Pixabay.

Nad Polską przemieszcza się strefa zbieżności wiatru, wzdłuż której występować będą gwałtowne zjawiska. Ogłaszamy pomarańczowy alarm pogodowy. Ludzkie zdrowie i życie może się znaleźć w niebezpieczeństwie, dojdzie też do szkód materialnych.

Śledź burze i deszcze na żywo >>>

W niedzielę (26.05) gwałtowne burze pojawią się niemal wszędzie, ale najbardziej niebezpiecznie będzie w północno-zachodnich województwach. Tam spodziewamy się najsilniejszych zjawisk. Szczególnie groźnie będzie w godzinach popołudniowych, wieczornych i wczesno nocnych.

Uprzedzamy, że może spaść do 30-50 litrów deszczu na metr kwadratowy, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3-5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Prognoza pogody na niedzielę.

Mieszkańcy i osoby przebywające w strefie pomarańczowej, ale też żółtej, powinny mieć się na baczności. Warto przeparkować samochód spod drzew i okolic studzienek kanalizacyjnych, a także usunąć wszelkie przedmioty leżące luzem przed domem i na balkonie, aby nie porwał ich wiatr.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news