FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Jest słonecznie i ciepło, ale potwornie wieje. Kiedy wiatr się wreszcie uspokoi?

Pogoda płata nam figla. Jest słonecznie i ciepło, ale chwilami mocno powiewa zimny wiatr. Jego porywy mogą przekraczać 50 kilometrów na godzinę. Kiedy wiatr ustanie i przestanie nam przeszkadzać?

Polska między wyżem a niżem. Fot. Windy.com
Polska między wyżem a niżem. Fot. Windy.com

Nad Polskę szerokim strumieniem napływa powietrze arktyczne morskie, które charakteryzuje się bardzo dużą czystością i przejrzystością, ale jest również bardzo rześkie. Pogodne niebo z kolei sprzyja dużym wahaniom temperatury między zimnymi rankami a ciepłymi popołudniami.

Temperatura, która przekracza 20 stopni, odczuwalnie jest jednak nawet o kilka stopni niższa, ponieważ bardzo mocno wieje z kierunku północnego i wschodniego. Porywy wiatru dochodzą chwilami do 50 kilometrów na godzinę, a będą jeszcze silniejsze.

Prognoza porywów wiatru na najbliższe dni.

Najmocniej powieje na zachodzie, południu i w centrum. W środę (15.05) nawet do 60 km/h, a w czwartek (16.05) do 70 km/h. To oznacza, że zamiast 20-22 stopni temperatura odczuwana przez receptory zawarte w ludzkiej skórze spadnie do 14-15 stopni. Nie będzie więc zbyt wysoka.

Przyczyną porywistego wiatru jest duże zróżnicowanie ciśnienia między wschodnią a zachodnią Europą, ponieważ na wschód od nas znajduje się słoneczny wyż, a na zachód deszczowy niż. Różnica w ciśnieniu między przeciwległymi krańcami Polski wyniesie nawet ponad 10 hPa.

Silny wiatr utrzyma się do piątku (17.05) i dopiero od soboty (18.05) osłabnie na tyle, że przestanie być dokuczliwy. To jednak oznacza, że pozostanie aż do końca okresu słonecznej i bezdeszczowej pogody.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news