FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Takiej zorzy polarnej nie było nad Polską od wielu lat. Zobacz najlepsze zdjęcia

Minionej nocy w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery szalała wyjątkowo silna burza geomagnetyczna, dzięki której zorza polarna pojawiła się nad całą Polską. Zobacz najlepsze zdjęcia.

Tak wyglądała zorza polarna nad Limanową i Tymbarkiem woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Tak wyglądała zorza polarna nad Limanową i Tymbarkiem woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Przez całą noc szalała ekstremalnie silna burza geomagnetyczna klasy G4, a nawet G5, a to oznacza, że zorza polarna była widoczna z całego obszaru Polski oraz środkowej części Europy. Niestety, w wielu regionach kraju niebo chmurzyło się.

Gdzieniegdzie zorza wyłoniła się zza chmur, ale zdecydowanie na najlepszy spektakl mogli liczyć mieszkańcy południowych województw, gdzie zachmurzenie było niewielkie.

Intensywność zorzy była największa co najmniej od 2005 roku. Zielono-czerwona na dole i różowo-fioletowa u góry łuna objęła swym zasięgiem północną połowę nieba, a chwilami nawet cały nieboskłon, przechodząc na niebo południowe, co jest ewenementem.

W ciemniejszych miejscach, z dala od świateł miejskich, była widoczna gołym okiem, nie trzeba też było stosować dłuższego naświetlania, aby uchwycić jej piękno na zdjęciach.

Zorza polarna była skutkiem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych strumienia naładowanych cząstek, wyemitowanych przez Słońce w ostatnich dniach podczas najbardziej licznych rozbłysków i wyrzutów masy od początku bieżącego, 25. cyklu słonecznego.

Jeśli przewidywania NASA-NOAA się sprawdzą, to jest szansa, że zorza wróci nad Polskę również w nocy z soboty na niedzielę (11/12.05), a nawet z niedzieli na poniedziałek (12/13.05). Będziemy o tym na bieżąco informować.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news