FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Chmura popiołów i siarki z wulkanu Ruang pokonała tysiące kilometrów. Zmieni klimat na świecie?

Potężna erupcja wulkanu Ruang na Indonezji wyprodukowała olbrzymią chmurę siarki i popiołów, która w ciągu kilku dni pokonała tysiące kilometrów. Czy spowoduje ona zmiany klimatyczne na świecie?

Stężenie dwutlenku siarki w powietrzu w niedzielę. Fot. Windy / Copernicus.
Stężenie dwutlenku siarki w powietrzu w niedzielę. Fot. Windy / Copernicus.

Naukowcy z wielką uwagą śledzą kolejne erupcje wulkanu Ruang na Indonezji, które zmusiły do natychmiastowej ewakuacji blisko 15 tysięcy okolicznych mieszkańców. Wiele rodzin nie ma już do czego wracać, ponieważ potoki lawy i opadające popioły zniszczyły ich domy.

Wulkan wyemitował olbrzymie ilości popiołów i gazów wulkanicznych, w tym siarki. Jak wynika ze zdjęć satelitarnych, w ciągu kilku ostatnich dni pokonały one już 8,5 tysiąca kilometrów i dotarły właśnie do wybrzeży Somalii w północno-wschodniej Afryce.

W międzyczasie pokonały zachodnie krańce Pacyfiku i północne regiony Oceanu Indyjskiego, w tym dalsze regiony Indonezji, Malezję, Singapur, Tajlandię, Sri Lankę i Indie. Rozciągają się one na powierzchni ponad 10 milionów kilometrów kwadratowych i nadal się rozprzestrzeniają.

Czy wulkan Ruang ochłodzi klimat?

Erupcje póki co ustały, ale według ostrzeżeń naukowców, wulkan może wybuchnąć ponownie w każdej chwili. Nic więc dziwnego, że świat naukowy zaczął się zastanawiać, czy erupcja wulkanu Ruang będzie miała wpływ na globalne ocieplenie.

Stężenie dwutlenku siarki w powietrzu w niedzielę i kierunek jego wędrówki. Fot. Windy / Copernicus.

Dwutlenek siarki mieszając się z kropelkami wody w chmurach tworzy kwas siarkowy, a w efekcie tzw. kwaśne deszcze. Padając na ziemię powodują one zakwaszenie gleby. Skażenie może objąć także ujęcia wody pitnej, ale również wszelką roślinność. Kwas uszkadza wapienną i cementową elewację budynków oraz napowietrzną infrastrukturę.

Jednak nic nie wskazuje na to, aby miał ochłodzić klimat. Naukowcy z Politechniki Michigan twierdzą, że odczuwalne ochłodzenie może spowodować jedynie emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 milionów ton.

Przykładowo wulkan Pinatubo w 1991 roku wyemitował 15 milionów ton dwutlenku siarki, co poskutkowało trwającym kilka lat globalnym spadkiem średniej rocznej temperatury powietrza od 0,5 do 1 stopnia. W przypadku wulkanu Ruang erupcja jest póki co zbyt słaba.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news