FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Znaleźliśmy najbardziej przyjazne pogodowo miejsce w Polsce. Tam warto się przenieść

Pogoda w poszczególnych regionach Polski bardzo się różni. Postanowiliśmy więc znaleźć miejsce, gdzie warunki pogodowe są najbardziej sprzyjające zarówno dla ludzkiego organizmu, jak i codziennego życia. Gdzie warto zamieszkać?

Gdzie warto zamieszkać? Fot. Pixabay.
Gdzie warto zamieszkać? Fot. Pixabay.

W naszych poszukiwaniach najbardziej przyjaznego pod względem warunków atmosferycznych miejsca w naszym kraju, pod uwagę wzięliśmy kilka kluczowych czynników pogodowych, które wpływają na nasze codzienne życie.

Szukaliśmy miejsca, gdzie mróz w okresie zimowym jest najlżejszy, grubość i czas utrzymywania się pokrywy śnieżnej są najmniejsze, liczba dni upalnych latem nie jest zbyt duża, powietrze jest najczystsze, a prawdopodobieństwo kataklizmów naturalnych jest najmniejsze, w dodatku można liczyć na piękne krajobrazy.

Mróz to zjawisko, które utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli jest intensywny. Przez niego możemy mieć problemy z dojazdem do pracy, ogranicza naszą aktywność poza domem, zwiększa wydatki na ogrzewanie. W naszym kraju w okresie zimowym najlżejsze mrozy panują w zachodniej części wybrzeża i Pomorza, na Ziemi Lubuskiej i w zachodniej części Dolnego Śląska.

Zawdzięczać to można łagodzącemu wpływowi Morza Bałtyckiego, a także napływowi cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku. Średnia zimowa temperatura powietrza na tle bazowych lat 1991-2020 w tych regionach przekracza zero, a więc jest najwyższa spośród wszystkich regionów w Polsce.

W dodatku na wybrzeżu notuje się też najmniejszą liczbę dni mroźnych i bardzo mroźnych oraz przymrozkowych. Wielu z nas nie znosi mrozów, dlatego wybór tych miejsc na zamieszkanie byłby dobrym krokiem.

Przyjazny region zawężamy jeszcze bardziej, bo pod uwagę bierzemy również grubość pokrywy śnieżnej i długość jej utrzymywania się. Wychodzimy z zasady, że im mniej jest śniegu i im krócej leży, tym lepiej dla codziennego funkcjonowania.

Pod tym względem najlepszym miejscem do zamieszkania również są zachodnie krańce Pomorza oraz zachodnie i północno-zachodnie regiony Ziemi Lubuskiej. Kolejnym czynnikiem są letnie fale upałów. Choć czasem je lubimy, to jednak, gdy są zbyt intensywne i utrzymują się za długo, zaczynają nas męczyć i są niebezpieczne dla organizmu, bo grożą przegrzaniem i odwodnieniem.

Stawa Młyny, czyli symbol Świnoujścia. Fot. TwojaPogoda.pl

Szczególnie niekorzystne są dla mieszkańców większych miast, bo w upale trzeba podróżować słabo wietrzonymi środkami komunikacji miejskiej lub też przebywać w nieklimatyzowanych pomieszczeniach biurowych i mieszkaniach.

Średnia liczba dni upalnych i średnia intensywność upałów występuje w zachodniej części wybrzeża. Jeśli wszystkie te czynniki nałożymy na siebie, to wyłoni się nam miejsce, które najbardziej nadaje się do zamieszkania, z najlżejszymi mrozami, najmniejszą i najkrócej utrzymującą się pokrywą śnieżną i najmniej dokuczliwymi upałami.

Tą lokalizacją jest zachodni kraniec Pomorza, a dokładniej pas od Szczecina po Świnoujście. To najmniej narażona na sztormy i huraganowe wiatry w chłodnej porze roku część wybrzeża, notuje się tam najmniej dni z wyładowaniami atmosferycznymi i gradobiciami, a jakość powietrza jest bardzo dobra.

Świnoujście słynie z największej liczby dni słonecznych. Jakby tego było mało, to można liczyć na piękne krajobrazy nadmorskie znajdujące się w niewielkiej odległości. Choć inne czynniki społeczne czy gospodarcze mogą się okazać niezbyt korzystne, to jednak pod względem pogody nie ma lepszego miejsca w naszym kraju.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news