FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wulkan na Antarktydzie wyrzuca każdego dnia chmury złota warte tysiące dolarów

Najwyższy aktywny wulkan na Antarktydzie wyrzuca w powietrze nie tylko gazy, ale też cząstki złota, które warte są tysiące dolarów. Czy z ich powodu na lodowym kontynencie wybuchnie gorączka złotego kruszcu?

Wulkan Erebus na Antarktydzie. Fot. Peter Rejcek.
Wulkan Erebus na Antarktydzie. Fot. Peter Rejcek.

Dotychczas Antarktyda pozostawała niezwykle słabo zaludnionym kontynentem. Jedynymi jej stałymi mieszkańcami są pracownicy stacji polarnych. Coraz częściej docierają tam także grupki turystów.

Jednak to się może zmienić za sprawą pewnego osobliwego odkrycia. Naukowcy dowiedli, że stratowulkan Erebus na wyspie Rossa, położonej u wybrzeży Ziemi Wiktorii, wyrzuca do ziemskiej atmosfery każdej doby aż 80 gramów złota.

Wulkan Erebus na Antarktydzie. Fot. Josh Landis.

Szacuje się, że wartość tego kruszcu może sięgać nawet 6 tysięcy dolarów. Jednak gorączki złota z tego powodu nie będzie, bo wyłapanie cząstek tego metalu z powietrza jest niezwykle karkołomnym, o ile nie niemożliwym zadaniem.

Złoty pył ma wielkość zaledwie od 0,1 do 20 mikrometrów, a to oznacza, że nie jest widoczny gołym okiem. Złoto powstaje, gdy magma wydostaje się na powierzchnię, a następnie rozdziela się na lawę i wulkaniczne gazy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Science.

prognoza polsat news