FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Krajobraz jak po apokalipsie. Tak wyglądają parki narodowe na Ukrainie po rosyjskich atakach

Na skutek działań wojennych większość kompleksów leśnych we wschodniej i południowej Ukrainie zostało zniszczonych. Po bujnej przyrodzie i bogactwie zwierzyny pozostały jedynie kikuty drzew.

Tyle zostało z Lasu Sieriebriańskiego na Ukrainie. Fot. NEXTA.
Tyle zostało z Lasu Sieriebriańskiego na Ukrainie. Fot. NEXTA.

Przepiękny Las Sieriebriański na wschodzie Ukrainy, który przed wybuchem wojny przyciągał całe rodziny na pikniki i zbieranie przysmaków leśnego runa, teraz stał się cmentarzyskiem. Po rosyjskim ostrzale straszą kikuty drzew.

Te pomniki przypominają krajobraz rodem z post-apokaliptycznego filmu. Jednak to nie fikcja, a ponura rzeczywistość. Z lasu pozostała tylko nazwa i przekopana ziemia, w której poniewierają się zwłoki żołnierzy.

Tak wyglądają też najcenniejsze rezerwaty biosfery, w tym Świętogórski Park Narodowy, Dworiczniański Park Narodowy oraz Park Narodowy Dolnego Dniepru. Wraz z przerwaniem tamy na Zbiorniku Kachowskim zniszczony został też tamtejszy rezerwat ptactwa wodnego.

Kratery po uderzeniach rosyjskim bomb i min na Ukrainie. Fot. NEXTA.

Wzdłuż linii frontu rozproszono niezliczone ilości min, które będą stanowić zagrożenie przez dziesiątki lat. Wiele pól uprawnych, łąk i lasów zostało też podziurawionych kraterami po wybuchach i wyglądają jak jeden wielki ser szwajcarski.

Tak wyglądał przed wojną Świętogórski Park Narodowy. Fot. Wikipedia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news