FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

127 milionów Chińczyków zagrożonych powodzią stulecia. Ludzie uciekają z domów

Nie tylko Rosję, ale też Chiny nawiedziły katastrofalne powodzie, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu prawie 130 milionom Chińczyków. Władze ogłosiły stan wyjątkowy i wezwały służby do przeprowadzania masowych ewakuacji ludności.

Niszczycielskie powodzie i osuwiska w Chinach. Fot. Xinhua.
Niszczycielskie powodzie i osuwiska w Chinach. Fot. Xinhua.

Rekordowe ulewy doprowadziły do gwałtownego wezbrania największych rzek najliczniejszej chińskiej prowincji Guangdong. Rzeki Xijiang i Beijiang osiągnęły poziom jaki notowany jest tylko raz na stulecie.

Zbiorniki retencyjne są już przepełnione i w każdej chwili mogą zostać przerwane. Rozpoczęły się masowe ewakuacje ludności najbardziej zagrożonej powodziami. Swoje domy w pośpiechu opuściło już prawie 50 tysięcy ludzi, ale to dopiero początek.

Władze zmuszone zostały do pilnego opracowania planów kryzysowych dla 127 milionów Chińczyków, którzy są bezpośrednio zagrożeni kataklizmem. To kluczowe, ponieważ leżąca na południu kraju prowincja, jest uznawana za czołowy ośrodek gospodarczy Chin.

Tymczasem z powodu gwałtownych burz z ulewami, gradobiciami i wichurami spowodowały przerwy w dostawach prądu dla ponad miliona odbiorców, zamknięto ponad tysiąc szkół i wiele zakładów pracy oraz wstrzymano żeglugę na wielu rzekach. Bilans mówi o co najmniej 11 ofiarach śmiertelnych.

Źródło: TwojaPogoda.pl / CCTV.

prognoza polsat news