FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Cyklony połączą się w jednego potwora, który znów przyniesie huraganowy wiatr

Nad Europą cyklony połączą się w jedno monstrum, które przynosić będzie huraganowe wiatry, ulewne deszcze, śnieżyce i potężny sztorm. Jakiej pogody spodziewamy się w Polsce?

Potężny cyklon nad rejonem Wysp Brytyjskich. Fot. windy.com
Potężny cyklon nad rejonem Wysp Brytyjskich. Fot. windy.com

Północny Atlantyku to obecnie wylęgarnia cyklonów, które pod koniec tygodnia połączą się w jeden głęboki ośrodek niskiego ciśnienia imieniem Kathleen, który odegra kolosalną rolę w pogodzie w Europie, ale także w Polsce.

Najbardziej niebezpiecznie będzie w krajach zachodniej części kontynentu, gdzie cyklon panujący między Islandią a Wyspami Brytyjskimi przynosić będzie huraganowy wiatr oraz potężny sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta. Oznacza to fale wysokie nawet na ponad 10 metrów.

Będą one uderzać nie tylko w wybrzeża Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale też Francji, Hiszpanii i Portugalii. Dodatkowo cyklon przynosić będzie ulewne deszcze, które wraz z napływem zimnego powietrza arktycznego przejdą w śnieżyce.

Mieszkańcy wyżej położonych miejscowości w Szkocji oraz Hiszpanii muszą się liczyć ze ślizgawicą na drogach. Z kolei we Francji pogłębią się powodzie, które zalewają kolejne miejscowości z powodu ubiegłotygodniowych ulew.

Cyklon odczuwany będzie także w Polsce, ponieważ spowoduje duże zróżnicowanie ciśnienia między zachodnimi i wschodnimi województwami. Z tego powodu w niedzielę (7.04) bardzo mocno powieje w Sudetach, a od poniedziałku (8.04) także w Karpatach.

Porywy wiatru mogą w szczytowych partiach gór przekraczać 120 kilometrów na godzinę. W dolinach na szczęście powieje słabiej niż podczas Wielkanocy, dlatego nie spodziewamy się już tak poważnych szkód, a ryzyko dla ludzi będzie mniejsze. Mimo to trzeba się mieć na baczności.

Cyklon sprowadzi nad Polskę bardzo ciepłe powietrze aż znad Afryki, o temperaturze od 25 do 30 stopni, wraz z którym pojawi się też kolejna chmura pustynnego pyłu. Może ona zmętnić błękit nieba i przyćmić Słońce.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news