FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Słońce zmieni się w rogalik, a potem zniknie całkowicie. Nie przegap spektakularnego zaćmienia

To będzie jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk astronomicznych ostatnich lat. Na kilka minut Słońce zgaśnie przysłonięte przez Księżyc. Żeby to zobaczyć z całego świata zjeżdżają się miliony ludzi. Kiedy obserwować ten fenomen?

Księżyc przysłaniający Słońce podczas zaćmienia. Fot. NASA / Bill Ingalls.
Księżyc przysłaniający Słońce podczas zaćmienia. Fot. NASA / Bill Ingalls.

Całkowite zaćmienia Słońca, chociaż zdarzają się na świecie zwykle dwukrotnie w ciągu roku, to jednak w danym miejscu zaledwie raz na pokolenie. Dzieje się tak dlatego, że główny cień rzucany przez Księżyc na Ziemię ma zazwyczaj mniej niż 500 kilometrów szerokości.

Prawdopodobieństwo, że przejdzie przez nieduży (w skali świata) obszar Polski, jest więc niewielkie. Nic więc dziwnego, że zaćmienia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze strony społeczeństwa.

Najbliższy spektakl będzie miał miejsce w poniedziałek (8.04) w godzinach wieczornych czasu polskiego. Wtedy też Księżyc w nowiu na kilka minut całkowicie przysłoni Słońce w pasie od Meksyku przez Stany Zjednoczone po Kanadę.

Całkowite zaćmienie Słońca. Fot. NASA.

W pasie największego zaćmienia położone są takie miasta, jak San Antonio, Austin, Dallas, Little Rock, Indianapolis, Toledo, Cleveland, Buffalo i Montreal. Jedną z najpopularniejszych miejscówek jest słynny Wodospad Niagara.

W ten cud przyrody zjeżdżają się tysiące turystów, którzy chcą obserwować zaćmienie w wyjątkowo fotogenicznym miejscu. Miejscowe władze ogłosiły stan wyjątkowy, aby wszystkie służby postawić na równe nogi do pomocy mieszkańcom i przyjezdnym.

W Polsce zaćmienie nie będzie widoczne, ale możemy je podziwiać za pośrednictwem transmisji na żywo, dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu w tym czasie.

Kiedy całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

W Polsce raz na kilka lat możemy zobaczyć zaćmienie częściowe Słońca. Całkowite zaćmienia zdarzają się bardzo rzadko. Poprzednie miało miejsce 30 czerwca 1954 roku, ale widoczne było jedynie na Suwalszczyźnie.

Ścieżka widoczności całkowitego zaćmienia Słońca 8 kwietnia 2024 roku w USA i Kanadzie. Fot. NASA.

W międzyczasie 12 sierpnia 2026 roku zobaczymy zaćmienie częściowe, o ile pozwoli na to pogoda. W przyszłości jednym z najbardziej emocjonujących zaćmień będzie to z 21 czerwca 2039 roku.

Nie dość, że wypadnie w pierwszy dzień astronomicznego lata to jeszcze dojdzie do niego o zachodzie Słońca, więc widok chylącego się ku horyzontowi wąskiego rogalika, zrobi na nas ogromne wrażenie. Aby stać się świadkiem obrączkowego zaćmienia, będziemy musieli udać się choćby do Rygi, stolicy Łotwy.

Będziemy musieli poczekać aż 50 lat

My jednak nadal będziemy wypatrywać tego najpiękniejszego, całkowitego zaćmienia. Jednak w tym stuleciu się go nie doczekamy. Mamy jednak szansę ujrzeć prawie całkowite zaćmienie, tzw. obrączkowe. Na nie będziemy musieli poczekać 50 lat. Nasi młodsi czytelnicy z pewnością się go doczekają, ale ci starsi mogą mieć z tym problemy, chyba, że odkryjemy eliksir młodości.

Dzieci zachwycają się całkowitym zaćmieniem Słońca. Fot. NASA.

Tak czy inaczej zaćmienie będzie widoczne 13 lipca 2075 roku w całej południowo-wschodniej części Polski. Słońce przez kilkadziesiąt sekund będzie przypominać obrączkę. Księżyc nie zasłoni w całości słonecznej tarczy, ponieważ będzie się znajdować na swej orbicie dalej od Ziemi niż zwykle, przez co będzie mniejszy i pozostawi świecącą obwódkę Słońca.

Zaćmienie będzie można zobaczyć m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Lublinie, ale zdecydowanie najbardziej okazale będzie wyglądać w Bieszczadach. Na pozostałym obszarze kraju zaćmienie będzie miało bardzo dużą fazę, ale tak spektakularne nie będzie. Urody doda mu fakt, że Słońce zaćmione będzie wschodzić, ponieważ maksymalna faza nastąpi przed godziną 7:00 rano.

Kolejna szansa latem 2093 roku

Przed końcem stulecia zdarzy się jeszcze jedno zaćmienie obrączkowe, które będzie widoczne z obszaru dzisiejszej Polski. 23 lipca 2093 roku obrączkę na niebie ujrzą mieszkańcy zachodnich i południowych województw, w tym m.in. Zielonej Góry, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Szczególnie pięknie zjawisko zapowiada się w Sudetach i Karpatach.

Jednak do tego czasu wiele może się zmienić, zarówno granice naszego kraju, jak i długość życia. Część z nas być może będzie już mieszkać na Marsie i zaćmienie w Polsce nie będzie dla nas istotne. Jeśli zaś planujemy podróże to zaćmienia całkowite Słońca będziemy mogli ujrzeć w innych zakątkach świata.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news