FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Budynki się przewracały”. Czegoś tak potwornego nie widzieli od 25 lat

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad tysiąc zostało rannych na skutek najsilniejszego trzęsienia ziemi na Tajwanie od 25 lat. Wiele budynków przewróciło się, na ulicach leżą gruzy, nie ma prądu i łączności.

Skutek trzęsienia ziemi na Tajwanie. Fot. TVBS.
Skutek trzęsienia ziemi na Tajwanie. Fot. TVBS.

Do trzęsienia ziemi o sile M7.4 doszło w nocy z wtorku na środę (2/3.04) czasu polskiego. Epicentrum znajdowało się w środkowej części wschodniego wybrzeża wyspy, w rejonie miasta Hualien, zamieszkiwanego przez 100 tysięcy mieszkańców.

W wyniku najsilniejszego wstrząsu od 25 lat doszło do uszkodzenia lub zawalenia się wielu budynków. Niektóre z nich pochyliły się lub przewróciły. Ich konstrukcja zapewniła jednak przetrwanie znajdującym się wewnątrz osobom.

Najnowszy bilans mówi o 13 ofiarach śmiertelnych i ponad tysiącu rannych. Na gruzowiskach trwa akcja ratownicza, ponieważ 152 osoby są zaginione. Szkody odnotowano w infrastrukturze energetycznej, ponieważ prąd przestał płynąć do blisko 90 tysięcy odbiorców. Pojawiają się też zakłócenia w łączności. Opóźnienia dotknęły kolej dużych prędkości.

Wstrząsy odczuwane były też na wschodnim wybrzeżu Chin, w tym w rejonie Szanghaju, a także na Filipinach i japońskiej Okinawie. Wydano tam ostrzeżenia przed tsunami. Niewielkie fale dotarły po kilku godzinach do południowych wysp Japonii, ale nie były groźne.

Tajwan to wyspa aktywna sejsmicznie, gdzie na tle historii zdarzały się potężne wstrząsy. Najsilniejszy miał miejsce w 1920 roku, również w rejonie Hualien, i miał siłę M8.2. Z kolei najbardziej śmiercionośne trzęsienie wystąpiło w 1935 roku. Zginęło wówczas 3276 osób.

Źródło: TwojaPogoda.pl / USGS.

prognoza polsat news