FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W Warszawie padł rekord ciepła wszech czasów w marcu. Temperatura oszalała

Saharyjskie powietrze przynosi nam wysyp rekordów ciepła. Drugi dzień z rzędu temperatura osiąga najwyższe wartości w marcu na tle całej historii pomiarów. Rekordowo ciepła okazała się m.in. Warszawa.

Temperatura bije kolejne rekordy ciepła. Fot. IMGW-PIB / Pixabay.
Temperatura bije kolejne rekordy ciepła. Fot. IMGW-PIB / Pixabay.

Rejon polskiej stolicy w Niedzielę Wielkanocną (31.03) stał się krajowym biegunem ciepła. W Legionowie, na północnym przedmieściu Warszawy, obserwator IMGW-PIB odnotował 25,9 stopnia. To najwyższa temperatura zmierzona w marcu w tym mieście na tle całej historii pomiarów.

Rekordy posypały się także w samej Warszawie. Na Filtrach było 25,9 stopnia, na Bielanach (przy siedzibie głównej IMGW-PIB) zmierzono 25,4 stopnia, a w porcie lotniczym na Okęciu 25,3 stopnia. Dotychczasowy rekord dla stolicy w marcu wynosił 22,9 stopnia i utrzymywał się od 21 marca 1974 roku.

W całym kraju padły rekordy, ponieważ przeważnie notowano od 22 do 25 stopni. Średnia temperatura powietrza była aż o 10 stopni wyższa od tej uznawanej za normę w ostatnich dniach marca. Warto podkreślić, że gdy temperatura osiąga lub przekracza 25 stopni, to mówi się o dniu gorącym.

Jednak najbardziej niezwykłe rekordy mieliśmy na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie ten miesiąc zwykle jest najchłodniejszy. W Suwałkach temperatura sięgnęła 23,9 stopnia, a w Białymstoku 24,8 stopnia. Z olbrzymią nawiązką pobity został rekord z 31 marca 1968 roku, który stolicy Podlasia wynosił 21,6 stopnia.

W sobotę (30.03) z kolei padł rekord ciepła dla marca w skali całego kraju. W Tarnowie obserwator IMGW-PIB odnotował 26,4 stopnia. Tym samym pobity został dotychczasowy rekord z 21 marca 1974 roku, kiedy w Nowym Sączu zmierzono 25,6 stopnia.

Tymczasem niezwykle ciepły był nie tylko dzień, ale też noc. Z soboty na niedzielę (30/31.03) temperatura w większości regionów kraju nie spadła poniżej 10 stopni, a na południu poniżej 15 stopni. W Bielsku-Białej zmierzono nie mniej niż 16,7 stopnia, a w Zawadzie k. Dębicy 17,5 stopnia, co jest rekordem marca.

Marzec zapisał się też jako jeden z najcieplejszych w okresie powojennym, ponieważ średnia temperatura całego miesiąca w skali ogólnopolskiej przekroczyła 3,5 stopnia powyżej normy z lat 1991-2020. To drugi skrajnie ciepły miesiąc z rzędu po rekordowo ciepłym lutym.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news